Νέο «μπαμ» με στην Πόλη με Βαλένθια

Written by  Δεκ 27, 2019

Η Βαλένθια έκανε την ανατροπή δύο φορές απέναντι στην Φενερμπαχτσέ που για ένα ακόμα παιχνίδι δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης, επικρατώντας σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη με 100-98 στην παράταση και συνεχίζει να ανεβαίνει στη βαθμολογία, φτάνοντας το 7-9 και εξακολουθεί να έχει βλέψεις για την πρώτη οκτάδα.

Η ισπανική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με -11 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει και να διεκδικήσει τη νίκη, κάτι που η Φενέρ κατάφερε να της… κλέψει με καλάθι σε νεκρό χρόνο, ενώ στην παράταση, παρ΄όλο που οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με 7 πόντους, στο τέλος είδαν την Βαλένθια να κάνει την ολική ανατροπή, να κλέβει με τη σειρά της τη νίκη και να τους αφήνει στο 5-11 και σε ένα ακόμα δύσκολο φετινό βράδυ.

Η Βαλένθια είχε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (8-11), με την Φενέρ, κυρίως με τον Λουίτζι Ντατόμε, να κάνει σερί 8-0 για να προηγηθεί με 16-11 και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το τέλος της περιόδου που έκλεισε με καλάθι του Σλούκα για το 24-22.

Η Φενέρ άρχισε να δημιουργεί μια διαφορά με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου (33-25) και ανέλαβε πλήρως τα ηνία της αναμέτρησης, με την ισπανική ομάδα να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στην πίεσή της.

Η διαφορά έφτασε και το +13 (46-33) και το ημίχρονο βρήκε την τουρκική ομάδα να προηγείται με 48-40, με την Φενέρ να κάνει ένα γρήγορο 5-0 για το 53-40 και ξαναπήρε διαφορά ασφαλείας στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους.

Η Βαλένθια πίεσε αρκετά για να μειώσει τη διαφορά και έφτασε μέχρι το -6 (63-57), αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν άμεσα και να κλείνουν το δεκάλεπτο και πάλι με διψήφια διαφορά για το 70-59.

Η ισπανική ομάδα, ωστόσο, φρόντισε να δώσει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, αφού μπήκε αποφασισμένη να κάνει την ανατροπή και μείωσε σε 72-70 στο 34’ και τα τελευταία λεπτά ξανάγιναν ντέρμπι για τις δυο ομάδες.

Με τρίποντο, μάλιστα, του Βαν Ρόσομ, η Βαλένθια προηγήθηκε με 77-79, η Φενέρ προηγήθηκε με τρίποντο του Ντατόμε με 82-79, αλλά ο Μάικ Τόμπι με δικούς τους πόντους, ισοφάρισε σε 82-82.

Ο Αλμπέρτο Αλμπάλδε με προσωπική ενέργεια έδωσε προβάδισμα… νίκης στην Βαλένθια, αλλά μετά το τάιμ άουτ, ο Ντατόμε συνεργάστηκε άψογα με τον Ντε Κολό που ισοφάρισε με μόλις 0,4’’ να απομένουν, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, η Φενέρ προηγήθηκε με 96-89 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, όμως, λογάριαζε χωρίς την μαχητικότητα της Βαλένθια που όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά πήρε και την νίκη με καλάθι και φάουλ του Τζόρνταν Λόιντ για το τελικό 98-100.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ανανμέτρησης ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, ο οποίος τελέιωσε με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Τζόρνταν Λόιντ είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Μπροκ Μότουμ είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Μάικ Τόμπι πρόσθεσε 10 πόντους με 7 ριμπάουντ για την Βαλένθια.

Ο Νάντο Ντε Κολό σημείωσε 31 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ντέρικ Γουίλιαμς είχε 20 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Λουίτζι Ντατόμε σημείωσε 20 πόντους με 6/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μπόμπι Ντίξον σημείωσε 14 πόντους και ο Κώστας Σλούκας είχε 10 πόντους με 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-40, 70-59, 84-84, 98-100 (παρ.)