Νικηφόρο ποδαρικό και ορίζοντας… play off για τον Ερυθρό Αστέρα

Written by  Ιαν 03, 2020

Ο Ερυθρός Αστέρας συνεχίζει την πολύ καλή του πορεία, κλείνοντας τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου σκορπίζοντας την Μπάγερν Μονάχου με 93-63 και ανέβηκε στο 8-9, διατηρώντας την επαφή του με τις ομάδες της πρώτης οκτάδας της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση κρίθηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλες διαφορές και δεν κινδύνεψαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στο 6-11 με την λήξη του πρώτου γύρου.

Μπορεί η γερμανική ομάδα να αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα και να προηγήθηκε με 0-6, αλλά οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα πήραν αμέσως… μπροστά, δημιούργησαν γρήγορα δικό τους προβάδισμα με 16-9 και συνέχισαν να ανεβαίνουν, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με την μεγαλύτερη μέχρι εκείνη τη στιγμή διαφορά, με 25-13.

Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να πιέζει και να τρέχει στο γήπεδο, φτάνοντας το +19 (43-24), ενώ, κυριαρχώντας απόλυτα σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, δεν δυσκολεύθηκε να φτάσει στο 53-31 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να… σφυροκοπούν την γερμανική ομάδα, φτάνοντας το +27 με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (63-36) και, χωρίς να αντιμετωπίσουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 71-46.

Το μόνο που απέμενε ήταν η τελική έκβαση της διαφοράς, που έφτασε ακόμα και τους 36 πόντους (89-53), με τον Ερυθρό Αστέρα να φτάνει στην άνετη επικράτηση με το τελικό 93-63.

Στο ντεμπούτο του με την νέα του ομάδα ο Κέβιν Πάντερ ήταν πολύ καλός με 15 πόντους, όσους είχε και ο Λορένζο Μπράουν που πρόσθεσε και 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Ντεγιαν Νταβίντοβατς είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Βλαντιμίρ Στίματς σημείωσε 13 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Μπίλυ Μπαρόν πρόσθεσε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από την Μπάγερν, ο Γκρεγκ Μονρόε είχε 20 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Βλαντιμίρ Λούσιτς σημείωσε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 53-31, 71-46, 93-63