«Καθάρισε» στο δεύτερο και παρέμεινε πρώτη η Εφές

Written by  Ιαν 03, 2020

Η Αναντολού Εφές δυσκολεύθηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στην Χίμκι, που αγωνίστηκε χωρίς τον Αλεξέι Σβεντ, αλλά στο δεύτερο πάτησε… γκάζι και πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη με 101-82 και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας με 14-3, αφήνοντας την ρωσική ομάδα στο 8-9.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απολύτως ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο σε όλη τη διάρκειά του και την Εφές να προηγείται στο τέλος της περιόδου μόλις με 21-19.

Η Χίμκι προηγήθηκε με 23-26, στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, με την Εφές να μην της επιτρέπει να δημιουργήσει διαφορά και με τη σειρά της να δημιουργεί ένα μικρό προβάδισμα (40-32) και να κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα 47-43.

Η Εφές μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και αποφασισμένη να μην επιτρέψει στην ρωσική ομάδα να της κάνει πιο δύσκολη τη ζωή, φτάνοντας γρήγορα το +13 (61-48) και ουσιαστικά «καθάρισαν» τη νίκη, όταν έφτασαν ακόμα και το +21 (72-51) πριν κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 77-61.

Το παιχνίδι δεν είχε γυρισμό, με την Εφές να διατηρεί χωρίς κόπο την διαφορά της και να φτάνει στην άνετη νίκη με 101-82 που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Σέιν Λάρκιν σημείωσε 20 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τίμπορ Πλάις έκανε double-double με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κρις Σίγκλετον είχε 13 πόντους, ο Κρούνοσλαβ Σίμον σημείωσε 12 πόντους, ενώ ο Βασίλιε Μίσιτς σημείωσε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την Χίμκι, ο Τζέρεμι Έβανς είχε 15 πόντους με 9 ριμπάουντ, ο Κρις Κρέιμερ σημείωσε 13 πόντους με 6 ασίστ, ο Γιόνας Γερέμπκο σημείωσε 12 πόντους, ο Άντονι Γκιλ είχε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Στέφαν Γιόβιτς είχε 10 πόντους με 6 ασίστ και ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-43, 77-61, 101-82