Κερδίζει και πλησιάζει στην οκτάδα η Βαλένθια

Written by  Ιαν 04, 2020

Η Βαλένθια δυσκολεύθηκε αρκετά απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη και με καλή διαφορά με 91-77 και ανέβηκε στο 8-9, μένοντας σε απόσταση… αναπνοής από την πρώτη οκτάδα, αφού ισοβαθμεί με τον 8ο Ερυθρό Αστέρα και την Χίμκι.

Η Άλμπα ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-12 μόλις στο 4΄, δείχνοντας από νωρίς την πρόθεσή της να διεκδικήσει την νίκη, ενώ έφτασε ακόμα και σε διψήφια διαφορά (16-27), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 9 πόντων (18-27).

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα των δυο ομάδων στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, με την Βαλένθια να βελτιώνει την άμυνά της και να μειώνει σε 27-30, αλλά η γερμανική ομάδα άντεξε στην πίεση και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 37-42.

Ό,τι δεν κατάφερε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βαλένθια, το πέτυχε με την έναρξη του τρίτου, όταν και ισοφάρισε για πρώτη φορά έπειτα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης σε 44-44, ενώ με σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 55-50 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 62-57.

Η Βαλένθια είχε πια τον έλεγχο της αναμέτρησης και έφτασε γρήγορα το +10 (70-60), με την Άλμπα να μειώνει πρόσκαιρα σε 72-69 και να δείχνει ότι μπορεί να κάνει την ανατροπή, αλλά οι ισπανοί είχαν άλλη γνώμη, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας τελικά στην νίκη με 91-77.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ με 19 πόντους, ο Αλμπέρτο Αλμπάδε είχε 16 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Άαρον Ντούρνεκαμπ σημείωσε 15 πόντους, ο Μάικ Τόμπι είχε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς σημείωσε 10 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενώ ο Σαμ Βαν Ρόσσομ μπορεί να σκόραρε μόλις 2 πόντους, αλλά μοίρασε 11 ασίστ, συμβάλλοντας επίσης σημαντικά στην νίκη της ομάδας του.

Για την Άλμπα, που έμεινε στο 5-12, ο Μάρκους Έρικσν σημείωσε 14 πόντους, ο Μάρτιν Χέρμανσον είχε 13 πόντους με 5 ασίστ, ο Ρόκας Γκεντράιτις είχε 13 πόντους και ο Λάντρι ΝΝοκό τελείωσε με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-42, 62-57, 91-77

Φωτό: euroleague.net