Επιστροφή στις νίκες και σταθερά στην τετράδα η Μακάμπι

Written by  Ιαν 09, 2020

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επέστρεψε στις νίκες, περνώντας αυτή τη φορά από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου με 95-89 και ανέβηκε στο 12-6, διατηρώντας σταθερά την 4η θέση στην βαθμολογία.

Παρά τα προβλήματα και τις απουσίες της, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έψαξε δικαιολογίες, έμεινε πιστή στο πλάνο της, έβγαλε πείσμα και πάθος στα δύσκολα, όταν η Άλμπα έγινε απειλητική και πήρε μια ακόμα νίκη που την διατηρεί στις θέσεις της πρώτης τετράδας που οδηγούν στο πλεονέκτημα έδρας στα play off.

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο, να εναλλάσσονται στο σκορ με διαφορές της μιας κατοχής και χρειάστηκε να φτάσει το 9’ για να πάρει η Μακάμπι μια διαφορά 5 πόντων (26-31), για να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 28-31.

Η Μακάμπι ξεκίνησε πολύ καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πίεση στην άμυνα, που εγκλώβισε τους γηπεδούχους, κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (29-41), με την Άλμπα να βγάζει άμεσα αντίδραση, να μειώνει πολύ γρήγορα σε 43-45 και να κλείνει το ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμά τους με 45-50.

Δυνατά ξεκίνησε και στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι, που πίεσε ξανά στην άμυνα, βρήκε λύσεις επιθετικά με τον Ρέινολντς και προηγήθηκε με 52-66, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας, που την έφερε με σημαντικό «αέρα» στο τέλος της περιόδου, όταν και έκλεισε με προβάδισμα 64-72.

Η Μακάμπι δεν ρίσκαρε στην τελευταία περίοδο, διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος και έφτασε στη νίκη με 89-95 που την διατηρεί στην πρώτη τετράδα.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Ελάιζα Μπράιαντ με 19 πόντους, με 5/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τζέιλεν Ρέινολντς είχε 17 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Σκότι Γουίλμπεκιν σημείωσε 15 πόντους με 5 ασίστ και ο Τζέηκ Κοέν πρόσθεσε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Από την Άλμπα, που έμεινε στο 5-13, ο Μάρτιν Χέρμανσον είχε 16 πόντους με 4 ασίστ, ο Μάρκους Έρικσον σημείωσε 12 πόντους, ο Ρόκας Γκεντράιτις είχε 11 πόντους, ενώ ο Λούκε Σίκμα έκανε double-double με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 28-31, 45-50, 64-72, 89-95