Ξύπνησε και… αγριεύει η Φενερμπαχτσέ

Written by  Ιαν 10, 2020

Η Φενερμπαχτσέ πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη, περνώντας σαν… σίφουνας από την Βιτόρια, όπου επικράτησε της Μπασκόνια με 79-65, ανέβηκε στο 7-11, όσο έχει και η ισπανική ομάδα και δείχνει να αφήνει πίσω της τον άσχημο πρώτο γύρο.

Η τουρκική ομάδα «πυροβολούσε» κατά… ριπάς από τα 6,75μ. στα πρώτα λεπτά και με τον Βέστερμαν να έχει ξεκινήσει με 3/3 προηγήθηκε με 3-12 μόλις στο 4’, ενώ έφτασε και σε διψήφια διαφορά (5-6), φτάνοντας χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα στο 11-20 του πρώτου δεκάλεπτου.

Η Μπασκόνια προσπάθησε να πλησιάσει και να ξαναδώσει ενδιαφέρον το παιχνίδι, φτάνοντας το 25-29, αλλά η Φενέρ εξακολουθούσε να σκοράρει με συνέπεια από την περιφέρεια, απάντησε με σερί 10-0 για το 25-39 και πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 28-42.

Συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό, η Φενέρ προηγήθηκε με 30-48 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου και φάνηκε ότι δεν είναι διατεθειμένη να χάσει την ευκαιρία της να φύγει με μια δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη, ενώ κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στην περίοδο, έφτασε ακόμα και το +22 (40-62), πριν φτάσει στο 30’ με προβάδισμα 45-62.

Με τη διαφορά να έχει παγιωθεί σε επίπεδα ασφαλείας, η Φενερμπαχτσέ, δεν κινδύνευσε ουσιαστικά σε κανένα άλλο σημείο της αναμέτρησης και έφτασε εύκολα στη νίκη με το τελικό 65-79.

Ο Λέο Βέστερμαν σταμάτησε στους 21 πόντους με 7/8 τρίποντα, ο Ντέρικ Γουίλιαμς είχε 16 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Νάντο Ντε Κολό σημείωσε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την Μπασκόνια, ο Τόρνικε Σενγκέλια σημείωσε 21 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ ο Γιουσουφά Φολ είχε 18 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-42, 45-62, 65-79