Πάντερ από… παντού, λύτρωσε τον Ερ. Αστέρα

Written by  Ιαν 11, 2020

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε μια τρομερή ανατροπή στην Γαλλία, απέναντι στη Βιλερμπάν, καθώς κατάφερε να επιστρέψει από το -21 του πρώτου ημιχρόνου και με ήρωα τον Κέβιν Πάντερ, ο οποίος σκόραρε το νικητήριο τρίποντο στην εκπνοή, πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 83-80 και διατηρεί την 8η θέση στη βαθμολογία με 9-9.

Ο Κέβιν Πάντερ φαίνεται πως έχει βρει τον παλιό καλό του εαυτό μετά την αποχώρησή του από τον Ολυμπιακό και, με τη φανέλα των «ερυθρόλευκων» του Βελιγραδίου κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα, να σκοράρει και να οδηγεί την ομάδα του σε σημαντικές νίκες.

Το παιχνίδι, ωστόσο, ξεκίνησε εφιαλτικά για τους φιλοξενούμενους, καθώς η Βιλερμπάν εκμεταλλεύτηκε την δύναμη της έδρας της, ξεκίνησε με 9-0, έφτασε το 16-3 μόλις στο 4’, προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους (30-11) και έκλεισε ένα τρομερά παραγωγικό, αλλά και εξαιρετικά καλό αμυντικά πρώτο δεκάλεπτο με 30-13.

Ο Ερ. Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, μείωσε σε 34-23, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν σε καλή κατάσταση, έφτασαν ακόμα και στους 21 πόντους (49-28), πριν ο Γιοβάνοβιτς μειώσει στο 49-30 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια εντελώς… άλλη κατάσταση, με τον Ερ. Αστέρα να μπαίνει δυνατά και να μειώνει αρχικά σε 52-43, να πλησιάζει σε 57-54 και να κλείνει το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτό του έχοντας μειώσει στον πόντο (65-64), με το συνολικό επιμέρους του δεκάλεπτου να είναι 16-34.

Με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν την ανατροπή ισοφαρίζοντας σε 66-66, η τελευταία περίοδος κύλησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι το τέλος και την αγωνία στο κατακόρυφο.

Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 73-79, η Βιλερμπάν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 80-80 και ο Πάντερ πήρε την τελευταία επίθεση, πετυχαίνοντας ένα τρομερό τρίποντο στην εκπνοή, που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 80-83.

Ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους και 4 ασίστ, ο Βλαντιμίρ Στίματς σημείωσε 21 πόντους και ο Λορένζο Μπράουν είχε 13 πόντους με 7 ασίστ.

Για την Βιλερμπάν, που έπεσε κι άλλο στη βαθμολογία (8-10) ο Έντριαν Πέιν είχε 17 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Ρίχαρντς Λομάζ σημείωσε 14 πόντους, ο Τεό Μαλεντόν είχε 13 πόντους και ο Ντέηβιντ Λάιτυ πρόσθεσε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 49-30, 65-64, 80-83