Άνετη, ωραία και… πρώτη η Εφές

Written by  Ιαν 14, 2020

Η Αναντολού Εφές έκανε πάρτι απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, την οποία νίκησε πολύ εύκολα με 88-68 και εκμεταλλεύτηκε το… δώρο της ΤΣΣΚΑ για να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας με απολογισμό 16-3, κάνοντας με την σειρά της δώρο και στον Παναθηναϊκό, αφού κράτησε την ιταλική ομάδα στο 10-9.

Η Εφές προηγήθηκε με 5-0 στα πρώτα λεπτά, ενώ μετά την αρχική αντίδραση της Αρμάνι, έκανε σερί 7-0 για να πάρει προβάδισμα με 12-5, όμως, η ιταλική ομάδα δεν επέτρεψε να ξεφύγει περισσότερο και πλησίασε στο τέλος της περιόδου στο 16-15.

Η Αρμάνι έμεινε κοντά και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου (24-23), με την τουρκική ομάδα να καταφέρνει να ξεφύγει στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, όταν και προηγήθηκε με +9 για το 42-33.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν και να μπουν στην διεκδίκηση της νίκης, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να φτάσουν μέχρι το -7 (47-40), με την Εφές να πατάει… γκάζι, να εδραιώνει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-44) και να κλείνει το δεκάλεπτο με σημαντικό προβάδισμα για το 65-49.

Η διαφορά ήταν ικανή να μην επιτρέψει στην ιταλική ομάδα να μπορέσει να κάνει την ανατροπή, με την Εφές να διατηρεί άνετα το προβάδισμά της και να παίρνει τη νίκη με το τελικό +20 (88-68), απολαμβάνοντας την μοναξιά της κορυφής.

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν και πάλι απολαυστικός με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Κρις Σίνγκλετον είχε 16 πόντους και ο Σερτάκ Σανλί πρόσθεσε 13 πόντους για την Εφές, ενώ από την Αρμάνι, ο Αρτούρας Γκουντάιτις είχε 11 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Μάικλ Ρολ 10 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Κάλεμπ Ταρσέφσκι 10 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 42-33, 65-49, 88-68