Ξύπνησε για τα καλά η Φενερμπαχτσέ

Written by  Ιαν 14, 2020

Η Φενερμπαχτσέ φαίνεται πως ξύπνησε για τα καλά, αφού πήρε την Τρίτη συνεχόμενη νίκη της, αυτή τη φορά επί της Βιλερμπάν με 86-64 και πλέον βλέπει όλο κι περισσότερο προς την οκτάδα, έχοντας ανέβει στο 8-11, όπου έπιασε την γαλλική ομάδα.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς χρειάστηκε μόλις 4’ για να αρχίσει να παίρνει μια πρώτη διαφορά (11-5), έφτασε ακόμα και το +9 (18-9) και έκλεισε τα πρώτο δεκάλεπτο χωρίς να έχει πιεστεί ουσιαστικά, με προβάδισμα 23-15.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν σε τρομερή κατάσταση και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη από πολύ νωρίς, αφού με τρομερή άμυνα και μπόλικη ενέργεια στην επίθεση, έκαναν σερί 16-4 για να στείλουν τη διαφορά στους 20 (39-19) και να κλείσουν ξεκούραστα το ημίχρονο με 49-28.

Με το παιχνίδι να έχει μπει σε ρότα… νίκης για την τουρκική ομάδα, το μόνο που χρειάστηκε να κάνει ήταν διαχείριση του προβαδίσματός της, κρατώντας την διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (62-43) και η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα.

Η Βιλερμπάν έκανε μια τελευταία προσπάθεια, μειώνοντας σε 65-51, αλλά αυτό ήταν ό,τι καλύτερο μπόρεσε να κάνει, με το τελικό 86-64 να έρχεται απολύτως φυσιολογικά.

Ο Νάντο Ντε Κολό σημείωσε 16 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Ντέρικ Γουίλιαμς είχε επίσης 16 πόντους, ο Λουίτζι Ντατόμε σημείωσε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Γιαν Βέσελι είχε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Σλούκας έκανε double-double με 10 πόντους και 10 ασίστ.

Από την Βιλερμπάν, ο Αμινέ Νουά είχε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ ο Λίβιο Ζαν Σαρλ 10 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 49-28, 62-43, 86-64