Η Μακάμπι «πέταξε» την Μπαρτσελόνα από την τετράδα

Written by  Ιαν 14, 2020

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε τρομερό παιχνίδι, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 92-85 και την έπιασε στο 13-6 σε μια απίστευτη τριπλή ισοβαθμία, μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που φέρνει την «ομάδα του λαού» στην 3η θέση και αφήνει τους «μπάουγκράνα» εκτός της πρώτης τετράδας, με τις τρεις ομάδες να κονταροχτυπιούνται σε αυτήν την σκληρή μάχη.

Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο στα πρώτα λεπτά, ψάχνοντας να βρουν τα πατήματά τους (10-10 στο 6’), με την Μπαρτσελόνα να είναι εκείνη που βρήκε ενέργεια και μεγάλα σουτ για να χτίσει μια διαφορά (18-27) και να κλείσει με προβάδισμα 7 πόντων το πρώτο δεκάλεπτο (20-27).

Η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, άρχισε να μειώνει σταδιακά τη διαφορά και κατάφερε να προηγηθεί με 33-32, ενώ έκανε σερί 10-0 στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 48-41.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν η σειρά της Μπαρτσελόνα να μπει δυνατά και να μειώσει τη διαφορά, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 56-56, αλλά η Μακάμπι απάντησε με σερί 9-0 για το 65-56, κλείνοντας το δεκάλεπτο με ένα καλό προβάδισμα (65-57).

Η Μακάμπι έφτασε και το +12 με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (71-59) και έγινε το… αφεντικό της αναμέτρησης, με την Μπαρτσελόνα να προσπαθεί, να μειώνει σε 71-68, αλλά να μην καταφέρνει να φτάσει στην ανατροπή και το τελικό 92-85 να χαρίζει μια υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 19 πόντους και 5/9 τρίποντα οδήγησε στο σκοράρισμα τη Μακάμπι, μαζί με τον Σκότι Γουίλμπεκιν που είχε 18 πόντους με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, τον Άντζελο Καλοϊάρο που είχε 12 πόντους και τον Οθέλο Χάντερ που σημείωσε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Για την Μπαρτσελόνα, ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε double-double με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μάλκολμ Ντιλέινι είχε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Κόρι Χίγκινς είχε επίσης 13 πόντους και ο Άντε Τόμιτς πρόσθεσε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 48-41, 65-57, 92-85

Φωτό: euroleague.net