Δύσκολα την ματσάρα με Μπασκόνια η ΤΣΣΚΑ

Written by  Ιαν 17, 2020

Φοβερό ματς έγινε στην Ρωσία, όπου η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε τα εύκολα… δύσκολα απέναντι στην Μπασκόνια, παίρνοντας, ωστόσο, τη νίκη με 94-90 και ανέβηκε στο 14-6, πιάνοντας την Μπαρτσελόνα και τη Μακάμπι στο κυνήγι της πρώτης τετράδας.

Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε με    στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά στο τέλος επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα επιμέρους 19-32 και να διεκδικήσουν με αξιώσεις τη νίκη, χωρίς, παρ’ όλα αυτά, να καταφέρουν κάτι και έμειναν ακόμα πιο πίσω στο κυνήγι της οκτάδας με 7-13.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 5-11 μόλις στο 2, ενώ έφτασε και το +9 (12-21), αλλά η ΤΣΣΚΑ απάντησε με τον… αφηνιασμένο Μάικ Τζέημς, ο οποίος σκόραρε από παντού, σημειώνοντας 13 πόντους στην πρώτη περίοδο, οδηγώντας την ομάδα του στην ανατροπή της κατάστασης, σε σερί 13-2 και στο προβάδισμα στο τέλος του δεκάλεπτου με 25-23.

Η ΤΣΣΚΑ άρχισε να δημιουργεί μια μικρή διαφορά από τα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου, η οποία έφτασε μέχρι και το +8 (48-40) και το ημίχρονο βρήκε την ρωσική ομάδα να προηγείται με 52-46.

Οι γηπεδούχοι παρέμεναν σταθερά σε προβάδισμα ασφαλείας (62-53), ενώ βγάζοντας τρομερή ποιότητα στην άμυνα, εκτόξευσαν τη διαφορά στο τέλος της περιόδου στο +17 (75-58) και φάνηκαν να καθαρίζουν το παιχνίδι.

Η Μπασκόνια, ωστόσο, δεν τα παράτησε και, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 80-63, μείωσε σταδιακά, πλησιάζοντας στο τελικό 94-90, που μετρίασε κάπως τις εντυπώσεις από την εικόνα μέχρι εκείνο το σημείο του παιχνιδιού.

Ο Μάικ Τζέημς σταμάτησε στους 33 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ντάρουν Χίλιαρντ είχε 14 πόντους και ο Γιοχάνες Φόιχτμαν σημείωσε 10 πόντους με 5 ριμπάουντ για την ΤΣΣΚΑ, ενώ για την Μπασκόνια, ο Πιέρια Χένρι σημείωσε 18 πόντους με 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Γιουσουφά Φολ έκανε double-double με 19 ποντους και 10 ριμπάουντ, ο Τόρνικε Σενγκέλια σημείωσε 12 πόντους με 5 ασίστ και ο Σαβόν Σιλντς είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 52-46, 75-58, 94-90