Ντέρμπι στη Βιτόρια με νικήτρια την Μπασκόνια

Written by  Ιαν 24, 2020

Η Μπασκόνια επικράτησε πολύ δύσκολα της Χίμκι με 83-79 και ανέβηκε στο 8-13, κρατώντας την ρωσική ομάδα στο 9-12 και επίσης εκτός των θέσεων της πρώτης οκτάδας.

Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 10-4 στα πρώτα λεπτά, με την Χίμκι να αντιδρά και να προηγείται με 15-19 και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 27-25, με τον Γιόνας Γερέμπκο να κρατά τους φιλοξενούμενους σε αυτό το διάστημα και να τελειώνει με 10 πόντους και το απόλυτο 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολές

Η Χίμκι ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα με 33-38 στα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου, με την Μπασκόνια να απαντά με σερί 9-1 για να προηγηθεί με την σειρά της με 41-39 και το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προπορεύονται με 47-44.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σερί 8-0 στο τρίτο δεκάλεπτο, που τους έφερε σε προβάδισμα με 47-52 και πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού στην περίοδο, φτάνοντας ακόμα και το +6 (53-59), πριν φτάσουν στο τέλος της με ισχνό προβάδισμα 61-63.

Η Χίμι ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 35’ (66-71), όταν η Μπασκόνια άρχισε να βγάζει δείγματα αντίδρασης και με σερί 6-0 προηγήθηκε με 72-71, δίνοντας δραματικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Γιουσουφά Φολ έδωσε… αέρα 4 πόντων στους γηπεδούχους (80-76), που ήταν πιο ψύχραιμη στο τελευταίο λεπτό, με τον Σαβόν Σιλντς με 2/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό 83-79.

Ο φόργουορντ της ισπανικής ομάδας ήταν ο κορυφαίος με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γιουσουφά Φολ σημείωσε 15 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Πιέρια Χένρι είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Ακίλε Πολονάρα είχε 9 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Από την ρωσική ομάδα, ο Αλεξέι Σβεντ είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Γιόνας Γερέμπκο 16 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Γιάνις Τίμα με τον Σεργκέι Καράσεφ πρόσθεσαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 47-44, 61-63, 83-79