Θυμίζει… Φενέρ και «αγγίζει» την οκτάδα

Written by  Ιαν 24, 2020

Η Φενερμπαχτσέ έχει αρχίσει για τα καλά να θυμίζει κάτι από τον… εαυτό της, έχοντας αφήσει πίσω της το κακό ξεκίνημα στη διοργάνωση και με μια ακόμα νίκη, αυτή τη φορά επί της Αρμάνι Μιλάνο με 73-64 και ανέβηκε στο 9-12, έχοντας πλέον πλησιάσει στη μία νίκη την ιταλική ομάδα και την Βαλένθια (10-11) για τις θέσεις της πρώτης οκτάδας.

Οι δυο ομάδες χρειάστηκαν κάτι λιγότερο από 3’ για να ανοίξουν το σκορ, με την Φενέρ να μπαίνει από νωρίς στο προβάδισμα με 19-13 και να φτάνει άνετα στο +9 στο τέλος του δεκάλεπτου (24-15).

Με εκπληκτική άμυνα που «έπνιξε» την ιταλική ομάδα, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο 37-20 και φάνηκαν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι, με την Αρμάνι, ωστόσο, να βγάζει μια πρώτη αντίδραση στα τελευταία 2’ του ημιχρόνου, όταν και με σερί 4-11, μείωσε σε 41-31.

Η κατάσταση ισορρόπησε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Φενέρ να διατηρεί σταθερά μια διψήφια διαφορά (51-37) και την Αρμάνι να προσπαθεί να μειώσει όσο μπορεί (54-47), με την περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 56-47.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο να κάνουν την ανατροπή και εν μέρει το κατάφεραν, μειώνοντας στο καλάθι (60-58), όμως, δεν υπήρξε συνέχεια, με την Φενέρ να αντέχει και με ένα ξέσπασμα να φτάνει και πάλι στο +9 (71-62), διατηρώντας την πολύτιμη νίκη με το τελικό 73-64.

Ο Λουίτζι Ντατόμε με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν πρώτος σκόρερ της Φενερμπαχτσέ, ο Νάντο Ντε Κολό είχε 12 πόντους, με τους οποίους ξεπέρασε τους 3.000 στην διοργάνωση, προσθέτοντας επίσης 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο ο Νίκολα Κάλινιτς προσέφερε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Κώστας Σλούκας ομοίως είχε 10 πόντους με 7 ασίστ και ο Μάλκολμ Τόμας με τον Γιαν Βέσελι από 10 πόντους με 4 και 5 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Από την Αρμάνι, όλα τα… λεφτά ήταν ο Κάλεμπ Ταρσέφσκι με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 41-31, 56-47, 73-64

Φωτό: euroleague.net