Χόρεψε… συρτάκι στη χώρα της σάμπα

Written by  Οκτ 05, 2013

Με εμφάνιση Πρωταθλητή Ευρώπης –και προσεχώς κόσμου – ο Ολυμπιακός επικράτησε σχετικά εύκολα της Πινέιρος Σκάι στο Σάο Πάολο της Βραζιλίας και πλέον, περιμένει τον αγώνα της Κυριακής για να ολοκληρώσει την κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι ξεπέρασαν γρήγορα το τζετ λαγκ και από το πρώτο καλάθι, όταν και προηγήθηκαν με τρίποντο του καταπληκτικού Στράτου Περπέρογλου, δεν έχασαν το προβάδισμα στο σκορ παρά μόνο μία φορά στη διάρκεια του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα με 5-0 με ισάριθμους πόντους του διεθνούς παίκτη και γρήγορα ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους. Η Πινέιρος, ομάδα πολύ γρήγορη και κινητική που αρέσκεται στα πολλά μακρινά σουτ, παίζοντας ένα εντελώς διαφορετικό μπάσκετ από αυτά που έχει συνηθίσει ο Ολυμπιακός, κατάφερε να πλησιάσει και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 15-11.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε, όπως η πρώτη, με τον Ολυμπιακό να χτίζει μια διαφορά και την Πινέιρος να τη ροκανίζει με τρίποντα, καταφέρνοντας, μάλιστα να περάσει στο σκορ με 22-26. Αυτή ήταν και η μοναδική φορά που οι βραζιλιάνοι προηγήθηκαν, καθώς η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασε άμεσα και πήρε ξανά προβάδισμα με 32-30, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός κατάφερε μα προσαρμοστεί στο παιχνίδι της αντιπάλου του και με τον Βασίλη Σπανούλη που μέχρι εκείνο το σημείο πάσαρε συνεχώς στους συμπαίκτες του (σ.σ. Έφτασε τις 9 ασίστ), να συμμετέχει στο σκοράρισμα, η διαφορά άρχισε και πάλι να μεγαλώνει. Η διαφορά έφτασε στο +9 λίγο πριν το τέλος της περιόδου, η οποία έκλεισε τελικά με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 56-51.

Οι βραζιλιάνοι εξακολουθούσαν να παίζουν ένα ιδιαίτερο στυλ παιχνιδιού που έμοιαζε περισσότερο με streetball, ο Ολυμπιακός έμεινε σταθερός στα πλάνα του προπονητή του και με τη σοβαρότητα του Πρωταθλητή Ευρώπης ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Το τελικό 81-70 δίνει στον Ολυμπιακό το προβάδισμα στις νίκες, αλλά και μια καλή διαφορά που μπορεί να υπερασπιστεί, ώστε το απόγευμα της Κυριακής (17:00, ΑΝΤ1), να στεφθεί Πρωταθλητής Κόσμου για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Κορυφαίοι για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους και 9 ασίστ, ο Στράτος Περπέρογλου με 15 και ιδιαίτερα εκρηκτικό ξεκίνημα στον αγώνα και ο Ντάντστον που πέτυχε 11 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ. Από τη βραζιλιάνικη ομάδα, Στόλγουορθ με 26 πόντους και Σμιθ με 19 προσπάθησαν να κρατήσουν την διαφορά σε λογικά επίπεδα.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Κυριακή, με το Διηπειρωτικό Κύπελλο, να φαίνεται πως έχει μπει στο αεροπλάνο με προορισμό τον Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 30-32, 51-56, 70-81