Πρώτη και… φαρμακερή για την ΑΕΚ

Written by  Νοε 01, 2016

Μετά από ένα επιτυχημένο σερί σε Ελλάδα και Ευρώπη, η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα με 78-88 από την Μπεσίκτας στο «Νίκος Γκάλης» σε έναν αγώνα που για πρώτη φορά η άμυνα δεν λειτούργησε όπως είχε συνηθίσει.

Η «Ένωση» μέχρι σήμερα ήταν αήττητη σε 7 αγώνες, έχοντας πετύχει ένα σημαντικό ρεκόρ, να κρατήσει σε όλους τους αντιπάλους της κάτω από του 60 πόντους. Στην αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του FIBA Champions League, οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβντς δεν παρουσιάστηκαν όπως έπρεπε, έκαναν πολλά λάθη στην άμυνα, με αποτέλεσμα η τουρκική ομάδα να καταφέρει να πάρει μια σημαντική νίκη.

Παρά το αρχικό 0-5 της Μπεσίκτας, η ΑΕΚ αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 12-9, με την Μπεσίκτας να παίρνει ξανά το προβάδισμα και σταδιακά να χτίζει μια υπέρ της διαφορά. Το 18-22 του πρώτου δεκαλέπτου, έγινε 34-47 στο 18’ με την ελληνική ομάδα να παρουσιάζει πολύ κακή αμυντική λειτουργία.

Ένα σερί 6-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και η συνολική της αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, έφεραν το 54-55 στο 26’ και την ισοφάριση 61-61 στο 30’, αλλά και πάλι η τουρκική ομάδα βρήκε τρόπους να αντιδράσει και να χτίζει σταδιακά μια διαφορά που όσο περνούσε ο χρόνος δεν βοηθούσε τους γηπεδούχους να πλησιάσουν και να διεκδικήσουν τη νίκη.

Στην τελευταία περίοδο η Μπεσίκτας διατήρησε τη διαφορά και έτσι το 78-88 ήρθε φυσιολογικά για να αποτελέσει την πρώτη φετινή ήττα της ΑΕΚ σε οποιαδήποτε διοργάνωση.

Ο Ντούσαν Σάκοτα έκανε καλή εμφάνιση με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Τζαουάντ Γουίλιαμς είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Κώστας Βασιλειάδης 13 πόντους.

Από την Μπεσίκτας, ο Ερλ Κλαρκ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο γνωστός από την περσινή θητεία του και Πρωταθλητής με τον Ολυμπιακό, Ντι Τζέι Στρόμπερι είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-47, 61-64, 78-88

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4, Σάκοτα 16, Βασιλειάδης 13, Μιλόσεβιτς 6, Ντίξον 9, Λαρεντζάκης 6, Φάλκερ, Ιβάνοβιτς 3, Μαυροειδής 7, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 14, Τσαλμπούρης

Μπεσίκτας (Σαρίτσα): Γκιουλέρ 2, Κλαρκ 24, Εντγκέ 5, Καρλί, Στίματς 4, Τόμπσον 13, Ρολ 9, Σανλί 9, Στρόμπερι 14, Σιπαχί, Ουίμς 8, Κάραμαν

Φωτό: basketballcl.com