Ιδανική πρεμιέρα για τον Άρη

Written by  Οκτ 11, 2017

Ο Άρης… προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον εαυτό του, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Ζιελόνα Γκόρα και να μπει με τον καλύτερο τρόπο στο φετινό Champions League.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη άφησαν πίσω τους την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από τον Κόροιβο και έκαναν το ιδανικότερο δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, όταν με ασφυκτική άμυνα και γρήγορο ρυθμό, μπήκε μπροστά με 11-0 και έδειξε από νωρίς τι ήθελε να κάνει στο παιχνίδι.

Το εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Άρη να προηγείται με 24-10, έχοντας επιβάλει πλήρως τον ρυθμό του, με τη Ζιελόνα Γκόρα να έχει εγκλωβιστεί στην πολύ καλά διαβασμένη άμυνα της ελληνικής ομάδας.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Άρη να διατηρεί χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο (37-23), ενώ το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όταν παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να μειώσουν τη διαφορά, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Άρης θα φτάσει σε μια εύκολη επικράτηση, στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε, με τη Ζιελόνα Γκόρα να επιχειρεί την τελική της αντεπίθεση, χωρίς, παρ’ όλα αυτά να καταφέρει να μειώσει πέρα από τους 5 πόντους (69-64), με το τελικό 70-64 να πιστοποιεί την ανωτερότητα της ελληνικής ομάδας.

Ο Κάιλ Γουίβερ έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να προσθέτει 13 πόντους με 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα και τον Γιάννη Αθηναίου να οργανώνει εξαιρετικά και να προσφέρει και στο σκοράρισμα με 13 πόντους και 6 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Κελάτι σημείωσε 15 πόντους και ο Κόσζαρεκ είχε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-23, 58-44, 70-64

Last modified on Τετάρτη, 11 Οκτωβρίου 2017 23:50