Νίκη στην παράταση για ΠΑΟΚ

Written by  Δεκ 21, 2017

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε την 3η του νίκη στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League, καθώς λύγισε την αντίσταση της Γκαζιαντέπ στην Τουρκία με 65-77 στην παράταση. Ο ΠΑΟΚ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν μπροστά, όμως αναγκάστηκε να διεκδικήσει την νίκη στην παράταση κρατώντας παράλληλα ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι μπήκε μπροστά από την αρχή, επικράτησε με 19-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 34-30 δείχνοντας πως ταξίδεψε στην Τουρκία με έναν και μόνο στόχο να φύγει με τη νίκη.

Με τρίποντο του Γκος, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 37-43 στο 24΄, όμως οι Τούρκοι απάντησαν με σερί 7-0 και προσπέρασαν  44-43. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε προηγήθηκε με 44-47, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 50-47.

H Γκαζιαντέπ προηγήθηκε 55-51 στο 33’, όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα με δικό του σερί 8-0 για το 55-59. Η διαφορά δεν μπόρεσε να κρατηθεί και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί αν και η Γκαζιαντέπ προηγήθηκε με 65-64 δεν κατάφερε να σκοράρει άλλο, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 13-0 και έφτασε στη νίκη με 77-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 30-34, 50-47, 62-62, 65-77 (παρ.)

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Μάρκοβιτς): Αρμαντ 11, Ραντ 5, Κάρτερ 17, Χατσιγέβα, Λάιονς 8 ,Μπάλαζιτς 3, Φρεϊμάνις 13, Ογκούτ 8, Τσίνκο.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 1, Χρυσικόπουλος 5, Κρουμπάλι 5, Κόνιαρης , Τσόχλας 7, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 12, Χαραλαμπόπουλος 11, Κατσίβελης 6, Γκος 10 , Τζόουνς.

πηγή φωτό: Basketball Champions League