Πανελλήνιο Κορασίδων: Έκανε το 2/2 ο Κρόνος και έμεινε μόνος στη κορυφή

Written by  Ιουν 28, 2018

Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου έκανε το 2/2 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων επικρατώντας με 71-47 του Έσπερου Πατρών και έμεινε μόνος πρώτος, καθώς ο ΠΑΟΚ και ο ΑΟ Χανίων νίκησαν Ιάσονα και Κεραυνό.

Κεραυνός Αγίου Γεωργίου – ΑΟ Χανίων 56-62

Τα Χανιά σημείωσαν την πρώτη τους νίκη κατά τη 2ηαγωνιστική της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στο Τσοτύλι, καθώς επικράτησαν με 56-62 του Κεραυνού Αγίου Γεωργίου Γρεβενών.

Η ομάδα από την Κρήτη μπήκε πιο αποφασιστικά στον αγώνα και αυτό της έδωσε μικρό προβάδισμα στο σκορ αρχικά με 4-8. Όμως στη συνέχεια με ένα σερί 11-0 η ομάδα της Κρήτης έφθασε να προηγείται με 8-19 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Κεραυνός δεν έβρισκε λύσεις στην άμυνα με αποτέλεσμα τα Χανιά να διατηρούν διαφορά ασφαλείας και το σκορ στο 15-25, 1΄59΄΄ πριν το ημίχρονο.  Όμως ένα σερί 7-0 από τον Κεραυνό έφερε τις δύο ομάδες και πάλι κοντά στο σκορ (22-25).

Ο Κεραυνός ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ μετά από ένα σερί 7-0, κάνοντας το 29-25 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο κάποια αμυντικά λάθη του Κεραυνού έφεραν τα Χανιά και πάλι να προηγούνται με 35-44.

Το ξεκίνημα βρήκε τα Χανιά να έχουν έναν επιθετικό μονόλογο και έτσι προηγήθηκαν με +17 πόντους και το σκορ στο 35-52. Ο Κεραυνός με ένα επί μέρους σκορ 21-8 μείωσε σε 56-60, 52’’ πριν το τέλος, όμως τα Χανιά τελικά επικράτησαν με 56-62.

Δεκάλεπτα: 8-12, 22-25, 35-39, 56-62

Διαιτητές: Γεωργούλης, Χατζημπαλίδης

Κεραυνός Αγίου Γεωργίου Γρεβενών (Βακουφτσή): Τζημορώτα 7, Παππά, Τσιαρτσιώτη 14(2), Λιακοπούλου, Δαδάλη 11(15ρ.), Θεοδώρου 5(1), Φάρρου 19(1).

ΟΑ Χανίων (Κασικτσόγλου): Τσώνη 8(2), Δερμιτζάκη 17(1), Δρικάκη, Χαιρετάκη, Βασιλογιαννάκη 10, Γιακουμάκη, Πέσκου, Παπαδάκη 2, Δασκουλίδου 21(1), Σκουμπάκη 4.

Δηλώσεις

Βασιλική Δασκουλίδου (αθλήτρια Χανίων): Το ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ σήμερα. Στο προηγούμενο παιχνίδι ήμασταν πάρα πολύ αγχωμένες γιατί είναι η πρώτη μας φορά σε τελική φάση, αλλά σήμερα το διαχειριστήκαμε καλύτερα και φέραμε αυτό το αποτέλεσμα. Είμαστε πάρα πολύ χαρούμενες και συνεχίζουμε. Τα επόμενα παιχνίδια είναι όλα δύσκολα αλλά θα το παλέψουμε ως ομάδα και θα προσπαθήσουμε για ότι καλύτερο μπορούμε. Αισιοδοξούμε για την πρώτη θέση.

Ελένη Φάρρου (αθλήτρια Κεραυνού):  Ήταν ένας πολύ σκληρός αγώνας, προσπαθήσαμε ότι μπορούσαμε, κάναμε τα αδύνατα δυνατά, το γυρίσαμε, όμως δεν τα καταφέραμε να πάρουμε το προβάδισμα. Δείξαμε ποιοι είμαστε και για τα Γρεβενά  και για την ομάδα. Θα προσπαθήσουμε να χτυπήσουμε όλα τα παιχνίδια και να λειτουργήσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα μπορούμε και ελπίζουμε για το καλύτερο.

Ιάσων Κολωνού – ΠΑΟΚ 57-65

Την πρώτη του νίκη σημείωσε ο ΠΑΟΚ κατά τη 2ηημέρα των αγώνων της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στο Τσοτύλι, καθώς επικράτησε με επί του Ιάσων Κολωνού.

Το αρχικό προβάδισμα του ΠΑΟΚ (3-7) εξανεμίστηκε γρήγορα καθώς ο Ιάσων Κολωνού με δυνατή άμυνα και συχνούς αιφνιδιασμούς κατάφερε να προηγηθεί με 17-10 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Τα περιθώρια για τον ΠΑΟΚ άρχιζαν να στενεύουν και στο δεύτερο δεκάλεπτο εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του κάνοντας το 23-23 (4΄41΄΄), ενώ αμέσως μετά προηγήθηκε με 23-25 (4΄11΄΄) και στο ημίχρονο με 29-32.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ κατά το πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, όμως ο Ιάσων Κολωνού δεν ήταν διατεθειμένος να παραδοθεί και αφού αρχικά ισοφάρισε σε 37-37 (5΄10΄΄), στη συνέχεια προηγήθηκε με 39-37 (4΄49΄΄). Ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που βρέθηκε να προηγείται στο τέλος της περιόδου με 45-47.

Με προσεκτικές επιλογές στην επίθεση και δυνατή άμυνα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο κατακτώντας έτσι τη νίκη με 57-65.

Δεκάλεπτα: 19-14, 29-32, 45-47, 57-65

Διαιτητές: Κατωτικίδης, Παπανικολάου

Ιάσων Κολωνού (Ποφάντη): Λαλέογλου 12(1), Πρένκα 4, Καζούρη 13, Γαβριηλίδη Αθ. 5, Κάτρη 2, Λέρη 21(1), Αγγέλου.

ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Φίλιου, Λέξα 13(1), Μπουτσούκη 3, Πολυμένη 17(5), Φείδα, Στεργάκη 24, Καζαμία, Γενναίου 8.

Δηλώσεις

Ραφαηλία Στεργάκη (αθλήτρια ΠΑΟΚ): Παλέψαμε μέχρι το τέλος. Το θέλαμε πολύ αυτό το ματς, ήταν σημαντικό γιατί θέλαμε να δείξουμε ότι χθες δεν αξίζαμε να χάσουμε. Πιστεύω ότι θα σηκώσουμε το κεφάλι και θα πάμε γερά να κερδίσουμε και τα υπόλοιπα παιχνίδια. Κάθε παιχνίδι είναι δύσκολο καθώς κάθε ομάδα που έχει έρθει εδώ διεκδικεί τη διάκριση. Εμείς θα δώσουμε το καλύτερο δυνατό για να πετύχουμε το στόχο μας.

Ουρανία Λέρη (αθλήτρια Ιάσων Κολωνού): Προσπαθήσαμε, βάλαμε τα δυνατά μας, όμως δεν καταφέραμε να νικήσουμε. Πλέον κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι. Το επίπεδο είναι πολύ ανεβασμένο και όλα τα παιχνίδια γίνονται ντέρμπι. Θεωρώ ότι και τα επόμενα παιχνίδια θα είναι το ίδιο αμφίρροπα. Εμείς θα παλέψουμε για να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου – Έσπερος Πατρών 71-47

Τη δεύτερη νίκη του σημείωσε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου κατά τη 2ημέρα της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στο Τσοτύλι, καθώς επικράτησε με 71-47 του Έσπερου Πάτρας.

Ο Έσπερος κατάφερε να προηγηθεί με 6-11 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου όμως η ομάδα του Κρόνου ανέκαμψε και έφερε το σκορ σε ισοπαλία 14-14.

Ο Κρόνος μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με ένα σερί 7-0 κατάφερε να προηγηθεί με 23-16 (6΄44΄΄) και με 31-22 στο ημίχρονο.

Η προσπάθεια του Έσπερου στο τρίτο δεκάλεπτο να επιστρέψει δεν είχε το επιθυμητό για εκείνον αποτέλεσμα, με τον Κρόνο να ανεβάζει τη διαφορά στο +11, 54-43.  Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία με τον Κρόνο να κατακτά μια εύκολη νίκη με 71-47.

Δεκάλεπτα: 14-14, 31-22, 54-43, 71-47

Διαιτητές: Δέλλας, Ιορδανίδης

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σταμούλης): Μπέκιου 2, Μποσγανά 26(1), Εγγέλη 2, Ρούτση, Σιγούρου 2, Καραγκούνη 5, Τσούχλη 5(1), Γρηγοροπούλου 13, Μούτσα 7(1), Καρκακέλα 2, Τζανέτου 7, Ρετσινά.

Εσπερος Πάτρας (Πέτροβιτς): Σολδάτου, Νάτσκου 11(1), Πολίτη, Μπαλάση 4, Τζελέπη, Γιαννοπούλου 2, Μπούσια, Μιχαηλίδου Κ. 12(1), Μιχαηλίδου Ε. 18(2), Δημοπούλου.

Δηλώσεις

Αθηνά Τζανέτου (αθλήτρια Κρόνου): Κάθε παιχνίδι για εμάς τελειώνει στο σαράντα. Δεν υπάρχει εύκολος αγώνας. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν τόσο συγκεντρωμένες και δεν είχαμε τη διαφορά που θέλαμε. Στο τέταρτο δεκάλεπτο θεωρώ ότι το καθαρίσαμε. Για τη συνέχεια του τουρνουά έχουμε πολύ μεγάλες απαιτήσεις και θα παλέψουμε για κάθε αγώνα το ίδιο.

Καλλιόπη Μιχαηλίδου (αθλήτρια Έσπερου): Σήμερα έπρεπε να είμαστε περισσότερο συγκεντρωμένες και δεν είχαμε την απαιτούμενη μαχητικότητα για να κερδίσουμε. Θα προσπαθήσουμε για τα υπόλοιπα παιχνίδια. Πρέπει να παίξουμε με μαχητικότητα, να αποδώσουμε καλύτερα αμυντικά και να σκοράρουμε μέσα από ομαδική προσπάθεια.