Δύο ήττες στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο για την Εθνική Εφήβων 3Χ3

Written by  Σεπ 01, 2018

Η Εθνική Εφήβων 3Χ3 δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα την έστελνε στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου U18.

Γνώρισε την ήττα στην παράταση από την Ρουμανία με 18-17 και στη συνέχεια και από την Ισπανία με 20-16 και έμεινε στο 0-2 στον όμιλό της.

Η Εθνική Εφήβων 3Χ3 ηττήθηκε στην παράταση, καθώς δέχθηκε τρίποντο από την Ρουμανία με 18-17 στον πρώτο της αγώνα στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο U18 που φιλοξενείται στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας. Η ελληνική ομάδα είχε προηγηθεί 14-11 λίγο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας, οι Ρουμάνοι προηγήθκαν (15-14) για να φτάσουν οι δύο αντίπαλοι στο 16-16 και να πάνε στην έξτρα διάρκεια.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα με την Ισπανία (1-4), οι Ισπανοί ισοφάρισαν (4-4) και έφτασαν στο 11-7. Η Ελλάδα μείωσε (11-10), αλλά βρέθηκε στο -5 (15-10) δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ένα τρίποντο και φάουλ έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να κάνει το 15-13 με 1’40’’ για τη λήξη. Οι Ισπανοί αντέδρασαν (18-13), οι Έλληνες παίκτες συνέχισαν την προσπάθεια (18-15), αλλά ένα ακόμη τρίποντο έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +5 (20-15) για να κλείσει η αναμέτρηση με το τελικό 20-16.