Νίκη σε «νεκρό» χρόνο για τον ΠΑΟΚ

Written by  Οκτ 31, 2018

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη του εφετινή νίκη στο Basketball Champions League επικρατώντας με 83-82 της Ναντέρ με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να ευστοχεί σε νεκρό χρόνο σχεδόν από τη γραμμή των βολών, αφού πρώτα ο Θοδωρής Ζάρας είχε ισοφαρίσει 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ε 3/3 βολές σε 82-82.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από τη Ναντέρ από το ξεκίνημα, μπήκε μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-18, ενώ στην δεύτερη περίοδο ο δικέφαλος ανέβασε τη διαφορά στο +10 (37-27) για να κλείσει το πρώτο μέρος υπέρ του με 41-35.Οι Γάλλοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο προσπέρασαν με 48-46 στο 25', ενώ πήραν και διαφορά 5 πόντων 54-49 για να μειώσει ο ΠΑΟΚ με το κλείσιμο της τρίτης περιόδου σε 54-53. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Γάλλοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά  7 πόντων 64-57, ο ΠΑΟΚ όμως είχε την απάντηση και δύο λεπτά πριν το τέλος οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσια 76-76. Η Ναντέρ προηγήθηκε εκ νέου με 79-76 για να ισοφαρίσει ο Γκος σε 79-79 48 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η Ναντέρ βρήκε πόντους από την γραμμή των βολών και 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος προσπέρασε με 82-79.

Ο Θοδωρής Ζάρας όμως στάθηκε  απόλυτα ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και με 3/3 11΄΄ πριν το τέλος έκανε το 82-82, ο Γουέιτερς αστόχησε, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ 0.3΄΄ πριν το τέλος. O αρχηγός του ΠΑΟΚ έβαλε την πρώτη βολή και έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 83-82.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ο Ζάρας με 18 πόντους και 4/4 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 53-54, 83-82