Ασταμάτητος ο Προμηθέας, νίκησε και την Μπεσίκτας!

Written by  Οκτ 31, 2018

Με τον Νίκο Γκίκα να κάνει εκπληκτικό τελείωμα στην αναμέτρηση και μπόλικη ενέργεια στα τελευταία λεπτά, ο Προμηθέας των πολλών προβλημάτων τραυματισμών, έδειξε ότι είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα που φέτος διανύει την καλύτερη χρονιά της ιστορίας του, επικρατώντας με 80-72 της Μπεσίκτας και παρέμεινε αήττητος μετά από 4 αγωνιστικές στο Champions League.

Ο Ολεξάντρ Λίποβι δεν αγωνίστηκε, αφού δεν ξεπέρασε το πρόβλημα του τραυματισμού του, ενώ στο ξεκίνημα του αγώνα ο Μάκης Γιατράς έχασε και τον Οκτάβιους Έλλις, ο οποίος είχε δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στους φιλοξενούμενους, ωστόσο, βρήκε πάθος και λύσεις από τους υπόλοιπους παίκτες, με την ελληνική ομάδα να παίρνει την πιο σπουδαία ευρωπαϊκή της νίκη.

Με πολύ καλή άμυνα ο Προμηθέας πήρε διαφορά 14-7 στο 5’, όμως, ο τραυματισμός του Έλλις, ο οποίος στραβοπάτησε και αποχώρησε σφαδάζοντας, επισκίασε αυτό το καλό ξεκίνημα, με την Μπεσίκτας να κάνει σερί 9-0 για να περάσει μπροστά με 16-18 και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ελληνική ομάδα να προηγείται με 22-20.

Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το ημίχρονο (34-32), με τον Προμηθέα να ξεκινάει καλύτερα στο δεύτερο μέρος και να φτάνει στο +8 για πρώτη φορά (41-33).

Η Μπεσίκτας απάντησε με νέο σερί 7-0 για να μειώσει ξανά στον πόντο (41-40) και να καταφέρνει να προηγηθεί με 46-50 πριν τη λήξη της περιόδου με τον Προμηθέα να απαντά με δικό του σερί 7-0 και να προηγηθεί στο τέλος τους δεκάλεπτου με 53-52.

Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά, με τον Νίκο Γκίκα να μπαίνει και, παρά τα 4 φάουλ του, να δίνει μάχες και να σημειώνει κρίσιμους πόντους που έδωσαν προβάδισμα ασφαλείας στους Πατρινούς και, τελικά, τη νίκη με 80-72, που πανηγυρίστηκε έντονα.

Ο διεθνής γκαρντ τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα και μαζί με τον Ριόν Μπράουν που ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και τον Λάνγκστον Χολ που είχε 13 πόντους με 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ήταν οι κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας.

Από την Μπεσίκτας, ο Ιβάν πούβα είχε 18 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Τζέισον Ριτς 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Τζόε Αλεξάντερ 12 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-32, 53-52, 80-72