Δεν τα κατάφερε ο Προμηθέας με την αήττητη Μπολόνια

Written by  Νοε 21, 2018

Την πρώτη του εντός έδρας φετινή ήττα στο Champions League γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας που ηττήθηκε από την Βίρτους Μπολόνια με 85-95 και έμεινε στο 5-2, με την ιταλική ομάδα να συνεχίζει αήττητη μετά από 7 αγωνιστικές.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με 5-0 το παιχνίδι, έχοντας ζεστό στο ξεκίνημα τον Τόνι Μέιερ, όμως, ένα κακό τρίλεπτο από το 5’ ως το 8’ έφερε ένα σερί 8-0 για τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν με 15-20 και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με διαφορά 7 πόντων (20-27).

Η Μπολόνια έφτασε μέχρι και το +9 (25-34) με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, με τους παίκτες του Προμηθέα να προσπαθούν να μειώσουν, αλλά να μην καταφέρνουν να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής.

Η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους πριν τη λήξη του ημιχρόνου που βρήκε την ιταλική ομάδα να προηγείται με 39-47, με τον Προμηθέα να προσπαθεί να πλησιάσει, αλλά να μην τα καταφέρνει μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου που τον βρήκε πίσω στο σκορ με 63-70.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ελληνική ομάδα, που με γρήγορο σερί 7-0 έφτασε άμεσα στην ισοφάριση (70-70) και το παιχνίδι φάνηκε να αλλάζει μορφή, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να ξεφύγουν με 8 (79-89) και να πάρουν τελικά τη νίκη με 85-95.

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης έκανε μεγάλη εμφάνιση με 21 πόντους, με τον Χρήστο Σαλούστρο να ακολουθεί με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Νίκο Γκίκα να προσθέτει 14 πόντους, όμως, δεν ήταν αρκετοί για να προκαλέσουν την πρώτη ήττα για την ιταλική ομάδα που είχε τον Πιέτρο Αραντόρι με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, τον Μπράιαν Κβέιλ με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Ντέγιαν Κράβιτς 12 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-47, 63-70, 85-95