Πρωταγωνίστριες Μάλτση και Σπανού, το πλεονέκτημα στην Γκιόρ

Written by  Απρ 28, 2019

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε ο πρώτος αγώνας για την τρίτη θέση ανάμεσα στις ΖΤΕ ΝΚΚ και  Ούνι Γκιορ καθώς στις μεν γηπεδούχες αγωνίζεται η αρχηγός της Εθνικής ομάδας Εβίνα Μάλτση στις δε φιλοξενούμενες, η Άρτεμις Σπανού, με νικήτρια την διεθνή φόργουορντ, καθώς η ομάδα της επικράτησε με 68-74.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Εβίνα Μάλτση και Άρτεμις Σπανού ξεκίνησαν και οι δύο στην βασική πεντάδα των ομάδων τους. Αγωνίστηκαν με πάθος και οι δύο και χαρακτηριστικό τους είναι πως  είχαν στιγμές προσωπικών κρεσέντων όπως στο 23ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 41-43 υπέρ της Γκιόρ. Η Μάλτση με τρίποντο έβαλε μπροστά την ΖΤΕ ΝΚΚ με βραχεία κεφαλή (44-43) για ν' απαντήσει εξίσου με τρίποντο η Σπανού (44-46). Στην αμέσως επόμενη φάση η Μάλτση μοίρασε ασίστ (46-46). Το διάστημα εκείνο ήταν σαν μία προσωπική μονομαχία των δύο παικτριών. Η Σπανού με νέο  τρίποντο έκανε το 46-49 ενώ η Μάλτση απάντησε με δίποντο για το 48-49. Οι Ελληνίδες παίκτριες αγωνίσθηκαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ενώ νικήτρια αναδείχθηκε η Άρτεμις Σπανού καθώς η ομάδα της επικράτησε με 68-74.

Για την ΖΤΕ ΝΚΚ η Εβίνα Μάλτση αγωνίσθηκε 33:35 λεπτά και πέτυχε 15 πόντους με 4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/1 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 ασίστ και 1 κόψιμο.
Από πλευράς Γκιόρ, η Άρτεμις Σπανού έπαιξε 37 λεπτά πετυχαίνοντας 16 πόντους με 4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές ενώ είχε 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 ασίστ και 1 κόψιμο.
Αμφότερες ήταν οι πρώτες σκόρερ των ομάδων τους.

ΖΤΕ ΝΚΚ-Γκιορ 68-74

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-38, 54-56, 68-74.