Πανελλήνιο Εφήβων: Με ανατροπή ο Ολυμπιακός, 81-69 τον Άρη

Written by  Μάι 01, 2019

Η αυλαία στο 46ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων που διεξάγεται στην Ελευθερούπολη, άνοιξε με ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα, καθώς  ο Ολυμπιακός επικράτησε με 81-69 του Άρη.

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρωτοπορία στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όπου και προηγήθηκε με 9-3, όμως ο Άρης έφερε γρήγορα την αναμέτρηση στα ίσια σε 10-10,  για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με ένα σερί 7-0 και να προηγηθεί με 17-10 στο έβδομο λεπτό. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Άρη να μειώνει στους τέσσερις πόντους και τον Ολυμπιακό μπροστά με 19-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, όμως ο Άρης ήταν αυτός που πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 38-37. Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στον Άρη ο οποίος βρήκε κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού και χτυπώντας με τους εξαιρετικούς Σιδηροηλία και Κουρτίδη κατάφερε να πάρει διαφορά εννέα πόντων με το κλείσιμο για το 61-52. Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης προηγήθηκε με 63-55, όμως με ένα σερί 8-0 ο Ολυμπιακός επτά λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε και άρχισε να γέρνει την αναμέτρηση υπέρ του, καθώς εκτός από τον Ποκουσέφσκι βρήκε βοήθεια επιθετικά τόσο από τον Μωραίτη, όσο και από τους Κολοβέρο και Ζευγαρά. Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την διαφορά μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό στους δέκα (77-67) και ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με το τελικό 81-69.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Ποκουσέφσκι με 29 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ για τον Άρη ο Κουρτίδης σημείωσε 32 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-19, 38-37, 61-52, 69-81
Διαιτητές: Γιαλμάν-Γιάκομπς-Τζούπανσιτς

Αρης (Μπουσβάρος): Βλάσιος 3(1), Κοτρώτσιος 4, Σπόντης, Βάνης 10, Φρύδας, Βουρτζούμης, Ανδρέου, Σιδηροηλίας 18, Νετζήπογλου 2, Αργυρόπουλος, Κουρτίδης 32(2)

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κοσμόπουλος, Μωραϊτης 17(2), Σταματίου 2, Κολοβέρος 11, Τσολάκης 2, Οικονόμου 8, Δρίτσας 2, Ποκουσέφσκι 29(5), Μοσχόπουλος, Ζευγαράς 10, Αυτιάς, Μάντακας
Τσαλδάρης: «Ανατροπή λόγω προσωπικότητας και χαρακτήρα των παιδιών»