Πανελλήνιο Εφήβων: Άντεξε στην αντεπίθεση του Προμηθέα το Περιστέρι και πήρε τη νίκη

Written by  Μάι 01, 2019

Σε μια αναμέτρηση όπου το Περιστέρι και ο Προμηθέας Πάτρας είχαν από ένα ημίχρονο, η ομάδα των Δυτικών Προαστίων της Αθήνας, πήρε τη νίκη με 73-64 στην πρεμιέρα του 46ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στην Ελευθερούπολη.

Το Περιστέρι μπήκε αποφασισμένο να κλειδώσει τη νίκη από τα πρώτα λεπτά και το κατάφερε, καθώς προηγήθηκε με 29-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το εντυπωσιακό 53-27. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το δεύτερο ημίχρονο θα ήταν τυπική διαδικασία, ο Προμηθέας με αντεπίθεση διαρκείας και σερί τρίτου δεκαλέπτου 21-7, μείωσε αρχικά σε 60-48, ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης η ομάδα της Πάτρας πλησίασε ακόμη περισσότερο στους τέσσερις πόντους (68-64) μπαίνοντας στην διεκδίκηση της νίκης και την ολική ανατροπή. Ένα τρίποντο όμως του Παπαδόπουλου στα 20 δευτερόλεπτα από το τέλος, έκανε το 71-64 και στην ουσία κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του Περιστερίου.

Εξαιρετικός για τους νικητές ο Καράμπελας με 16 πόντους και 10 ασίστ, ενώ από 16 πόντους σημείωσαν και οι Βησσαρίου και Σταυρακούκας. Για τον Προμηθέα ο Λογοθέτης σημείωσε 17 πόντους και ο Μαντζούκας 15.

Δεκάλεπτα: 13-29, 27-53, 48-60, 64-73
Διαιτητές: Τομάσοβιτς-Αταρντ-Τσαρούχα
Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Καφεζάς 11, Δατσιάδης 2, Μπαζίνας 2, Μαντζούκας 15(2), Μερμίγκης 2, Λογοθέτης 17, Κουρουπάκης, Λαναράς 9(1), Αδαμόπουλος 6.
Περιστέρι (Παπαμακάριος): Καράμπελας 16(2), Σκόρδος 2, Βησσαρίου 16(4), Μιχάλης 3(1), Πλευράκης 5(1), Παπαδόπουλος 3(1), Σταυρακούκας 16(2), Χάλιος 2, Κάδρας 10, Μαυροκουκουλάκης, Καραμανλής, Κρασάκης.