F4 BCL: Ακούραστα στον τελικό η Μπολόνια

Written by  Μάι 03, 2019

Η Μπολόνια έζησε την απόλυτη μοναξιά στον ημιτελικό του F4 του Basketball Champions League, καθώς επικράτησε άνετα με 67-50 της Μπάμπεργκ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής (5/5). Στο Κλειστό της Αμβέρσας στο Βέλγιο όπου διεξάγεται το F4 η Ιταλική ομάδα αφόπλισε νωρίς την Γερμανική και δεν συνάντησε αντίσταση πέρα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φτάνοντας σε μια ακούραστη πρόκριση.

Το ματς

Χρειάστηκε ενάμιση λεπτό στην αναμέτρηση για να σκοράρει κάποια ομάδα και αυτή ήταν η Μπολόνια με τον Πάντερ να κάνει το 2-0. Ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έδωσε αέρα έξι πόντων στο τρίτο λεπτό βάζοντας τους Ιταλούς μπροστά με 10-4. Το πρώτο πεντάλεπτο του ημιτελικού έκλεισε με την Μπολόνια να είναι στο 11-7, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Μπάμπεργκ μείωσε στον πόντο σε 12-11. Σε εκείνο το σημείο όμως η Γερμανική ομάδα κλείδωσε, οι Ιταλοί βρήκαν ρυθμό και με ένα σερί 10-0 ανέβασαν τη διαφορά με το κλείσιμο της πρώτης περιόδου σε διψήφιο αριθμό για το 22-11.

Η Μπάμπεργκ προσπάθησε να μειώσει στα πρώτα λεπτά και κατέβασε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (23-15, 13’), όμως η απάντηση των Ιταλών ήταν άμεση και στο 15’ το σκορ ήταν στο 29-15 τρέχοντας ένα σερί 6-0. Η Γερμανική ομάδα έψαχνε λύσεις στο αδιέξοδο που την είχε φέρει η Μπολόνια, όμως η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο αριθμό με τους Ιταλούς να κρατούν καλά το +10, ενώ ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 37-25. Το ημίχρονο βρήκε την Μπολόνια να κυριαρχεί στο παρκέ και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με την διαφορά υπέρ της στο +14 (42-28).

Πρώτος σκόρερ για τους Ιταλούς ο Πάντερ με 12 πόντους, ενώ για την Μπάμπεργκ ο Ράις είχε 13 πόντους, ενώ ο Νίκος Ζήσης 4.

Με τρίποντο του Μπαγιέ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Μπολόνια που ανέβασε τη διαφορά στο +17 για το 45-28, ενώ ακολούθησε τρίποντη βόμβα του Πάντερ στο 22’ φέρνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (48-28) και ουσιαστικά να κλειδώνει από νωρίς την πρόκριση για τον τελικό. Στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν εύκολα στόχο, όμως για τους Ιταλούς δεν ήταν κάτι που τους άγχωνε, καθώς ήταν μπροστά με 48-30. Η Μπάμπεργκ μείωσε στο 26’ σε 48-33, όμως και πάλι η διαφορά ανέβηκε γρήγορα στους 20 με την Μπολόνια στο 27’ να είναι μπροστά με 53-33. Στα επόμενα τρία λεπτά η Γερμανική ομάδα προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση της και με σερί 6-0 πλησίασε στους 14 ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 53-39 και έχοντας όποιες ελπίδες να διεκδικήσει για την ανατροπή στην τελευταία περίοδο.

Ο Πάντερ ήταν ασταμάτητος και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +17 για το 56-39. Η Γερμανική ομάδα άρχισε να παραδίδει τα όπλα οριστικά και η διαφορά επτά λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ανέβηκε στο +23 για τους Ιταλούς για το 62-39, τρέχοντας ένα σερί 9-0. Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο η Μπολόνια ήταν μπροστά με 63-44 και όλοι ανάμεναν πλέον τη λήξη που ήρθε με την Ιταλική ομάδα να επικρατεί με 67-50.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο εξαιρετικός Πάντερ με 21 πόντους, όσους σημείωσε και για την Μπάμπεργκ ο Ράις.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 42-28, 53-39, 67-50