Πανελλήνιο Εφήβων: Αγκαλιά με τον τίτλο ο Ολυμπιακός

Written by  Μάι 03, 2019

Σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα, με μεγάλες ανατροπές και τον Ολυμπιακό καλύτερο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης να φτάνει δύσκολα στο τέλος στη νίκη με 82-78 επί του Περιστερίου, να παραμένει αήττητος μετά από τρεις αγωνιστικές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων και να είναι ουσιαστικά αγκαλιά με τον τίτλο και το repeat. Βέβαια όλα θα κριθούν το Σάββατο (4/5) όπου ο Ολυμπιακός με νίκη επί του Προμηθέα Πατρών χρίζεται και Πρωταθλητής. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Περιστερίου που ελπίζει πλέον σε ήττα του Ολυμπιακού από τον Προμηθέα για να διατηρήσει τις δικές του ελπίδες για τον τίτλο σε τριπλή ισοβαθμία.

Το Περιστέρι μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Καράμπελα να πυροβολεί έκλεισε μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 22-14. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου το Περιστέρι έχοντας εξαιρετικό ποσοστό από την περιφέρεια έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και στο 12' ήταν μπροστά με 28-14. Οι ερυθρόλευκοι από εκείνο το σημείο και μετά ξεκίνησαν τη δική τους αντεπίθεση, μείωσαν δύο λεπτά πριν το ημίχρονο σε 33-27, ενώ ο Κολοβέρος με επτά σερί πόντους έφερε την αναμέτρηση στο καλάθι, με το Περιστέρι να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με 36-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στον Ολυμπιακό που έκανε στην κυριολεξία πάρτι στο παρκέ, αφού με επί μέρους σκορ δεκαλέπτου 26-9 μπήκε μπροστά με 60-45. Οι ερυθρόλευκοι μάλιστα στο τέταρτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 75-50 κι ενώ όλα έδειχναν να κλειδώνουν στη νίκη τους, είχαν τάσεις αυτοκαταστροφής και με τον Καράμπελα να πυροβολεί ασταμάτητα το Περιστέρι με σερί 19-2, μείωσε σε 77-69 λίγο πριν το τέλος, ενώ η διαφορά έκλεισε στο -4 για την ομάδα των Δυτικών Προαστίων με τον Ολυμπιακό να κατακτά τη νίκη με 82-78 και στην ουσία να είναι με το ενάμιση πόδι αγκαλιά με τον τίτλο.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο εξαιρετικός Κολοβέρος με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ακολούθησε ο Ποκουσέφσκι με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για το Περιστέρι ο Καράμπελας παραλίγο να κάνει triple double, αφού είχε 29 πόντους (8/16 τρίποντα), 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 14-22, 34-36, 60-45, 82-78
Διαιτητές: Γιαλμάν-Ζούπανσιτς-Τσέντερ
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Μωραϊτης 11(1), Σταματίου, Κολοβέρος 26(3), Τσολάκης, Οικονόμου 10, Δρίτσας, Ποκουσέφσκι 24(4), Ζευγαράς 11(1), Αυτιάς, Μάντακας.
Περιστέρι(Παπαμάρκος): Καράμπελας 29(8), Σκόρδος 2, Βησσαρίου 5(1), Μιχάλης 1, Πλευράκης, Παπαδόπουλος 2, Σταυρακούκας 16(2), Χάλιος 4, Κάδρας 19, Μαυροκουκουλάκης, Καραμανλής.