Επιβλητική Σερβία στην πρεμιέρα του "Ακρόπολις"

Written by  Αυγ 16, 2019

Η Σερβία δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην Τουρκία και επιβλήθηκε με 87-72 στην πρεμιέρα στο 29ο  Διεθνές Τουρνουά Ακρόπολις και έδειξε τις άγριες διαθέσεις της ενόψει Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Σερβία μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα στην αναμέτρηση με την Τουρκία, προηγήθηκε με 8-2 στα πρώτα λεπτά και στο πεντάλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου είχε ήδη ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο 15-5. Η Τουρκία κατάφερε να μπει στην αναμέτρηση στα επόμενα δύο λεπτά μειώνοντας σε 17-13 στο 7ο λεπτό, όμως οι Σέρβοι διατήρησαν μια απόσταση ασφαλείας με το κλείσιμο της πρώτης περιόδου με 25-18.

Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Τουρκία στο ξεκίνημα του να προσπαθεί να μειώσει, όμως η Σερβία είχε καλύτερες επιθετικές προσπάθειες με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στο +13 (39-26) στο 17’ για να κλείσει το ημίχρονο με τους Σέρβους μπροστά με 44-36.

Στα πρώτα τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στο +16 (56-40) για την Σερβία που έδειχνε σταθερότητα σε επίθεση και άμυνα, ενώ δεν επέτρεπε στους Τούρκους να εισχωρήσουν στη ρακέτα, αλλά ούτε και να εκτελέσουν απέξω. Η διαφορά είχε κλειδώσει ψηλά για την Σερβία η οποία στο 28’ ήταν μπροστά με 66-49. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +17 για την Σερβία με 71-54.

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στα πρώτα τέσσερα λεπτά φτάνοντας στο +22 (78-56) για του Σέρβους δείχνοντας τα δόντια τους απέναντι στους Τούρκους. Η Σερβία έριξε ρυθμό στο τέλος, άλλαξε σχήματα, όμως διατήρησε τη διαφορά ψηλά και έκλεισε με 87-72.

Πρώτο σκόρερ για την Σερβία ο Γιόκιτς με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Μπογκντάνοβιτς με 17 πόντους. Για την Τουρκία ο Κορκμάζ σημείωσε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 44-36, 71-54, 87-72

Last modified on Παρασκευή, 16 Αυγούστου 2019 19:51