Οι Σέρβοι κατέκτησαν το τουρνουά Ακρόπολις

Written by  Αυγ 18, 2019

Η Σερβία σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση επικράτησε με 85-80 της Εθνικής μας και κατέκτησε δίκαια το 29ο Διεθνές Τουρνουά Ακρόπολις.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τιμήθηκαν από την Ελληνική Ομοσπονδία όλοι οι αθλητές που μετείχαν στα προκριματικά παράθυρα για το Παγκόσμιο και δεν ήταν στην τελική επιλογή.

Στο κλειστό Νίκος Γκάλης βρέθηκαν για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση με την Σερβία και ο Υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης, όπως και ο Γ.Γ.Α. Γιώργος Μαυρωτάς.

Με τους Παπαπέτρου και Παπανικολάου εκτός από την σημερινή αναμέτρηση για προληπτικούς λόγους, η Εθνική μας παρατάχθηκε με 11 αθλητές.

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Εθνική μας να προηγείται με 8-3, την Σερβία να απαντά με σερί 7-0 και να προσπερνά με 10-8 για να ακολουθήσει ένα σερί 6-0 από την Εθνική μας προσπερνώντας με 14-10 στα πρώτα πέντε λεπτά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνέχισε να εκτελεί βολές και η Εθνική μας στο 7ο λεπτό ήταν μπροστά με 16-13, ενώ ολοκλήρωσε μπροστά στην πρώτη περίοδο με 19-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μπουρούση να εκτελεί από το τρίποντο για το 22-17, ενώ στην αμέσως επόμενη ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με ένα ακόμη τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 (25-17) στο 11’. Το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας στο 27-23. Η Εθνική μας παρά τις αλλαγές σχημάτων και το ότι από το 11’ αγωνίστηκε δίχως Γιάννη Αντετοκούνμπο και Μπουρούση δεν επηρεάστηκε και στο 17’ ήταν μπροστά με 31-23. Σε μια ανύποπτη φάση στην άμυνα της Εθνικής μας ένα ακόμη χτύπημα τραυματισμού και μάλιστα σοβαρού ήρθε να προστεθεί, καθώς ο Γιάννης Αθηναίου πάτησε άσχημα στο δεξί πόδι και αποχώρησε με πόνους υποβασταζόμενος από το παρκέ, ενώ λίγο αργότερα η εκτίμηση έδειξε πως έχει υποστεί ρήξη χιαστού και θα μείνει εκτός για μεγάλο χρονικό διάστημα. Στο 18’ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έβαλε την Εθνική μας στο +9 (36-27). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας μπροστά 38-31.

Πρώτος σκόρερ στο πρώτο μισό για την Εθνική μας ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με 11 πόντους, ενώ από την Σερβία ο Μπογκντάνοβιτς με 12.

Η Σερβία ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 μειώνοντας σε 38-35 κυρίως με όπλο τον Μιλουτίνοφ. Ένα τρίποντο του Μπουρούση έκανε το 42-35 στο 22’ δίνοντας και πάλι αέρα επτά πόντων. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με δίποντο και βολή ανέβασε τη διαφορά στο +10 (45-35) για πρώτη φορά. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με τρίποντο στο 24’ έκανε το 48-38 κρατώντας τη διαφορά στο +10. Η Σερβία είχε απάντηση και με σερί 5-0 μείωσε με το κλείσιμο του πενταλέπτου στην περίοδο σε 48-43. Ο Βασιλόπουλος έδωσε τη λύση με τρίποντο για το 51-43 στο 26’ και την Εθνική μας να έχει 43% από το τρίποντο με 9/21. Η Σερβία έτρεξε σερί 4-0 και στο 27’ μείωσε σε 51-47. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου η Σερβία μείωσε στο καλάθι 54-52. Ένα τρίποντο του Θανάση Αντετοκούνμπο έκανε το 57-52 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με καλάθι του Πρίντεζη η Εθνική μας μπήκε και πάλι στο +7 (59-52) στο 31’. Στο 33’ η Σερβία μείωσε και πάλι στους τέσσερις 61-57. Τη λύση έδωσε ο Καλάθης στο 36’ βάζοντας την Εθνική μας μπροστά με 63-59, καθώς είχαμε να σκοράρουμε για τέσσερα λεπτά. Με ένα σερί 5-0 η Σερβία προσπέρασε με 64-63 στο 37’.Ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων 67-63 για την Σερβία στο 38’. Η Σερβία έπαιξε εξαιρετική άμυνα, δεν έδωσε ευκαιρίες στην Ελληνική επίθεση να χτυπήσει στη ρακέτα και προηγήθηκε με 72-64 στο 45 δευτερόλεπτα από το τέλος. Λύση στην επίθεση της Εθνικής μας έδωσε στα 37 δευτερόλεπτα από τη λήξη ο Λαρεντζάκης με τρίποντο μειώνοντας σε 72-67. Η Εθνική μείωσε σε 72-69 με δύο βολές του Γιάννη Αντετοκούνμπο,  πήγε στην λογική του γρήγορου φάουλ, ο Μίσιτς αστόχησε σε δύο βολές και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με τρίποντο στα 12 δευτερόλεπτα ισοφάρισε σε 72-72 βάζοντας φωτιά στο ΟΑΚΑ. Τίποτα δεν άλλαξε στην τελευταία επίθεση και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε παράταση.

Ο Καλάθης με τρίποντο έβαλε μπροστά την Εθνική μας 75-74 στα πρώτα τριάντα δευτερόλεπτα, αλλά απάντησε άμεσα ο Μπογκντάνοβιτς για το 77-75 για τη Σερβία κλείνοντας το πρώτο λεπτό της παράτασης. Ο Μπιέλιτσα στο δεύτερο λεπτό έβαλε τη Σερβία μπροστά με 80-75. Ένα δίποντο του Λαρεντζάκη και μια βολή του Μπουρούση η Εθνική μας μείωσε σε 80-78 δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης.Ο Μπογκντάνοβιτς με βολές έκανε το 82-78 για τη Σερβία για να μειώσει επίσης με δύο βολές ο Καλάθης σε 82-80 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Ο Γκούντουριτς κέρδισε φάουλ στο τρίποντο και ευστοχώντας απόλυτα έκανε το 85-80 στα 23 δευτερόλεπτα δίνοντας στην ουσία μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη στη Σερβία η οποία ήρθε, καθώς η Εθνική μας δεν μπόρεσε να εκδηλώσει την τελευταία επίθεση.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική μας ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με 17 πόντους. Για τη Σερβία ο Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 28 πόντους δίνοντας στην ουσία και τη νίκη στη Σερβία μαζί με Μπιέλιτσα (18π.) και Μιλουτίνοφ (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-31, 57-52, 72-72 κ.α., 80-85 παρ.

Last modified on Κυριακή, 18 Αυγούστου 2019 23:05