Έβγαλε μόνη της τα… μάτια της

Written by  Οκτ 23, 2019

Η ΑΕΚ, αν και βρέθηκε μπροστά με 8 πόντους στα μισά της τελευταίας περιόδου, έχασε το μυαλό της και δέχθηκε ένα μεγάλο σερί από την Χαποέλ Ιερουσαλήμ, γνωρίζοντας την ήττα με 85-78 στην 2η αγωνιστική του Basketball Champions League και δείχνει να περνάει μια παρατεταμένη αγωνιστική κρίση.

Παρ’ όλο που από τα 6,75μ. οι «κιτρινόμαυροι» πετούσαν… φωτιές με αποκορύφωμα το εντυπωσιακό 9/12 τρίποντα του ημιχρόνου και τα συνολικά 16/29, με τα οποία τελείωσε το παιχνίδι, δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τα σημαντικά προβαδίσματα που έπαιρνε, δεχόμενη στο τέλος ένα επιμέρους 15-2, με αποτέλεσμα να δεχθεί μια ήττα που την αδικεί, με βάση την εικόνα της στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια και με συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε με 6-9, όμως, η Χαποέλ απάντησε αμέσως και πέρασε μπροστά, παίρνοντας, μάλιστα, μια διαφορά στα μέσα της πρώτης περιόδου (18-12), με την ελληνική ομάδα, ωστόσο, να βρίσκεται σε καλό βράδυ επιθετικά, να καλύπτει την απόσταση και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 25-26.

Τα τρίποντα ήταν αυτά που έφεραν την «Ένωση» στο +7 (25-32) με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν ξανά, ισοφάρισαν σε 33-33. με την ΑΕΚ να ξαναβρίσκει συνεχόμενους πόντους, να πηγαίνει εκ νέτου στο 35-42 και το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες ακριβώς, όπως και η πρώτη περίοδος, με την διαφορά μόλις στον ένα πόντο (46-47).

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου, όταν και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (50-60), αλλά στο σημείο εκείνο τα έκανε όλα λάθος, έμεινε για σχεδόν 5’ χωρίς πόντο και δέχθηκε ένα σερί 11-0 μέχρι το τέλος της περιόδου με τους γηπεδούχους, όχι μόνο να καλύπτουν τη διαφορά, αλλά και να προηγηθούν με 61-60.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ το πήρε… προσωπικά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και με 3 τρίποντα έβαλε ξανά την «Ένωση» μπροστά, ενώ συνεχίζοντας να σκοράρει ακατάπαυστα από τα 6,75 μ. έφτασε και πάλι το +8 (64-72) και πήρε παράσταση νίκης.

Όμως, ούτε αυτή τη φορά φρόντισε να προστατεύσει το προβάδισμά της, με συνέπεια η Χαποέλ να απαντήσει με σερί 15-2 και να φτάσει στο τελικό με 85-78, αναγκάζοντας την ελληνική ομάδα στην κακή, όπως εξελίχθηκε, ήττα.

Έτσι, πήγε χαμένη η εκπληκτική επίδοση του Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος ολοκλήρωσε με 29 πόντους με 7/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Χάουαρντ σαντ-Ρος είχε επίσης καλή παρουσία με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Νίκος Γκίκας σημείωσε 11 πόντους, σε μια αναμέτρηση, που χάθηκε άδικα μέσα από τα χέρια της ελληνικής ομάδας.

Κορυφαίος της Χαποέλ ήταν ο Τζέημς Φελντείν με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σουλεϊμάν Μπράμλοχ είχε 17 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο ΤαΣόν Τόμας σημείωσε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Τζέι Κόβαν Μπράυν είχε 12 πόντους με 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78