Πλήρωσε τα λάθη της και ηττήθηκε από την Ράστα Βέχτα η ΑΕΚ

Written by  Νοε 19, 2019

Η ΑΕΚ πλήρωσε το κακό της τρίτο δεκάλεπτο και γνώρισε μια κακή εντός έδρας ήττα από την Ράστα Βέχτα με 75-79 και έκανε πισωγύρισμα στις καλές εμφανίσεις τους τελευταίου διαστήματος.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με δύναμη από την άμυνα προηγήθηκε με 16-9, αλλά δέχθηκε σερί 9-2 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου που βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 18-18.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το σερί τους και προηγήθηκαν με 18-22 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, με την ΑΕΚ να μένει κοντά, τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, στα οποία η «Ένωση» πήρε ξανά διαφορά 7 πόντων (38-31), πριν το πρώτο μισό της αναμέτρησης την βρει να προηγείται με 40-33.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ελληνική ομάδα, που έχασε γρήγορα την διαφορά, με την Ράστα να ισοφαρίζει σε 46-46 και, στη συνέχεια να αναλαμβάνει πλήρως τον έλεγχο της αναμέτρησης, παίρνοντας προβάδισμα με 53-60, πριν κλείσει η περίοδος με 55-62.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν καλά δομημένη και ψύχραιμη, καταφέρνοντας τελικά να πάρει τη νίκη, με 75-79 και να σπάει την έδρα της ελληνικής ομάδας.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ σημείωσε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μάρκους Σλότερ είχε 11 πόντους με 8 ριμπάουντ για την ΑΕΚ, ενώ για την Ράστα Βέχτα, ο Στηβ Βαστούρια είχε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Ισμαήλ Γουόλραιτ είχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79