Σπουδαία εμφάνιση και νίκη με Σαραγόσα ο ΠΑΟΚ

Written by  Νοε 20, 2019

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι και επικράτησε της πολύ καλής ισπανικής Σαραγόσα με 93-78, παίρνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στον 4ο όμιλο του Champions League, συνεχίζοντας την καλή εικόνα που δείχνει στο τελευταίο διάστημα.

Ο ΠΑΟΚ διάβασε καλά στο ξεκίνημα τα μαρκαρίσματα και το παιχνίδι της ισπανικής ομάδας και, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, έδειξε διάθεση να τρέξει στο γήπεδο, παίρνοντας μια διαφορά (18-10), ενώ, εκμεταλλευόμενος κάθε ευκαιρία που του έδιναν οι φιλοξενούμενοι, έφτασε σε διψήφια διαφορά (23-12) και έκλεισε ένα πολύ καλό και ποιοτικό πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 30-20.

Η ελληνική ομάδα έχασε την επαφή με το σκορ, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 7-0 και να μειώσουν σε 30-27, όμως, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε για να προηγηθεί και πάλι με 38-31, ωστόσο, η ισπανική ομάδα κάλυψε ξανά τη διαφορά, προηγήθηκε με 43-44, με τους Θεσσαλονικείς να κλείνουν το ημίχρονο με προβάδισμα 45-44.

Με εξαιρετική άμυνα και γρήγορο ρυθμό στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά πολύ γρήγορα ξανά στο +10 (58-48) και, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να μειώσουν, διατήρησε το προβάδισμά του και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το 73-61 που του έδινε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ έφτασε ακόμα και το +15 (80-65) και φάνηκε να καθαρίζει το παιχνίδι, αλλά χαλάρωσε υπερβολικά και η ισπανική ομάδα απάντησε με σερί 9-0 για να μειώσει σε 80-74 και να βάλει δύσκολα στον «Δικέφαλο του Βορρά».

Παρ’ όλα αυτά, η ελληνική ομάδα ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν περισσότερο, πίεσε και ανέβασε ξανά τη διαφορά, φτάνοντας στο ευρύ τελικό 93-78 που του δίνει και μία καλή ψυχολογική ώθηση για την συνέχεια.

Ο Άνταμ Σμιθ ήταν ασταμάτητος, σημειώνοντας συνολικά 31 πόντους με 5/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 3 ριμπάουντ, ο ο Τζεκουάν Λιούις είχε 19 πόντους με 7 ασίστ και ο Άαρον Μπεστ σημείωσε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Για την Σαραγόρα, ο Νικολά Μπρουσίνο είχε 16 πόντους, ο Ντι Τζέι Σίλυ είχε 15 πόντους με 4 ασίστ και ο Ρόμπιν Μπενζίνγκ σημείωσε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 45-44, 73-61, 93-78