Κύπελλο ΕΣΚΑ Γυναικών: Στον τελικό ο Άγιος Θωμάς

Written by  Δεκ 06, 2019

Την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου ΕΣΚΑ Γυναικών πανηγύρισε ο Άγιος Θωμάς που επικράτησε εκτός έδρας, στον δεύτερο ημιτελικό του θεσμού, με 51-43 της Τούφας. Το ζευγάρι του τελικού της διοργάνωσης, που είναι προγραμματισμένος για τις 27 Φεβρουαρίου είναι Άρης Χολαργού-Άγιος Θωμάς.

Η ομάδα του Αγίου Θωμά ήταν αυτή που προηγήθηκε με 3-0 στον αγώνα για να απαντήσει η Τούφα με σερί 6-0 για το 6-3, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενες έτρεξαν με τη σειρά τους ένα σερί 9-0 και ανέκτησαν το προβάδισμα, για το 12-6, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Η Τούφα ισοφάρισε αρχικά σε 13-13 και προηγήθηκε 15-13, λίγο πριν τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Η απάντηση του Αγίου Θωμά ήταν άμεση για το 16-15. Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενες διατήρησαν τον έλεγχο και τα ηνία του αγώνα και πήγαν προηγούμενες στα αποδυτήρια με 24-20.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε. Ο Άγιος Θωμάς ανέβασε τη διαφορά στο συν εννιά (20-29 στο 8:22). Για πρώτη φορά η διαφορά σε διψήφιο αριθμό, για το 32-20 στο 5:57. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τις φιλοξενούμενες μπροστά με 38-27. Η ομαδα της Τούφας μείωσε σε 42-36 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει την εις βαρος της κατάσταση.  Ο Άγιος Θωμάς είχε τον έλεγχο, απάντησε με ένα 7-3 για το 49-39 και με το τελικό 51-43 πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη Χολαργού, στις 27 Φεβρουαρίου.

Τα δεκάλεπτα: 6-12, 20-24, 27-38, 43-51