Μεγάλη νίκη της Τερψιθέας επί του ΠΑΟΚ

Written by  Οκτ 23, 2016

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε άτυπη επιθετική μονομαχία ανάμεσα στη Ντεσκρός και τη Μαγαλιού η ομάδα της Τερψιθέας πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 56-51 του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑο οποίος παραμένει ακόμα χωρίς ροζ φύλλο αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση κράτησε την Τερψιθέα τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ και με κινητήριο μοχλό επιθετικά την Τούλα Μαγαλιού που πέτυχε 6 πόντους προηγήθηκε 9-0 για να φτάσει η διαφορά σε διψήφιο αριθμό (2-13) στα μέσα του δεκαλέπτου. Βελτιώνοντας άμυνα και επίθεση οι παίκτριες του Γιάννη Δαμαλή έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 μείωσαν σε 10-15 για να λήξει το δεκάλεπτο σε σκορ 14-17.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα της Γλυφάδας έτρεξε ένα σερί και με τρίποντο της Βαλέτα προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (19-17). Ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενα καλάθια της Μαγαλιού ανέκτησε το προβάδισμα (19-23) με την Τερψιθεά όμως μαχητική μέσα στο παρκέ και την Ντεσκρός να την οδηγεί επιθετικά ισοφαρίζει εκ νέου (23-23) και πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το ταμπλό να γράφει 32-30.

Το δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν άστοχες επιθετικά με μόλις ένα εύστοχο καλάθι στα πρώτα τρία λεπτά από την πλευρά της Τερψιθέας (34-30). Ο ΠΑΟΚ πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο τέταρτο λεπτό του δεκαλέπτου με τη συνήθη ύποπτο Τούλα Μαγαλιού η οποία με τρίποντο και καλάθι στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 36-35 και η Κατωπόδη στην επόμενη φάση έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης (36-37). Στα υπόλοιπα λεπτά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα για να κλείσει το δεκάλεπτο με 44-44.

Η εικόνα των δυο ομάδων δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Η Τερψιθέα έκανε ένα σερί 5-0 παίρνοντας το προβάδισμα με 49-44 το οποίο, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ σκόραρε μόνο με βολές και πέτυχε το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι τρία λεπτά πριν το τέλος, διατήρησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και πήρε μια νίκη αλλά και διαφορά εννιά πόντων (60-51).

Κορυφαία της αναμέτρησης η Κάιλα Ντεσκρός η οποία πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε και 16 ριμπάουντ εν.ω την ακολούθησαν επιθετικά οι Απέργη με 16, Χάουαρντ με 14, και Βαλέτα με 10. Από την πλευρά του ΠΑΟΚ ξεχώρισε η Μαγαλιού πετυχαίνοντας 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-30, 44-44, 60-51

Τερψιθέα Γλυφάδας (Δαμαλής): Βαλέτα 10, Ντεσρός 20, Καναβάρου, Απέργη 16, Μπάμπη, Θεοδοσίου, Χάουαρντ 14, Τζάρου

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός):  Σταμπουλίδου 6, Λύμουρα 8, Μαγαλιού 22, Πανταζή 2, Κουλουμπή, Κατωπόδη 2, Ταρπάγκου 7, Σο, Κάπμπελ 4