Νικήτρια η Δάφνη στο ντέρμπι του Αγίου Δημητρίου

Written by  Οκτ 30, 2016

Το απόλυτο εντός έδρας διατήρησε η Δάφνη η οποία επικράτησε εύκολα της έτερης ομάδας του Αγίου Δημητρίου με σκορ 79-60 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1.

Νευρικό το παιχνίδι στην έναρξη του και για τις δυο ομάδες με το σκορ να είναι μόλις 0-5 στα πρώτα τρία λεπτά. Η ομάδα της Δάφνης έδειξε να βρίσκει πιο γρήγορα τα πατήματα της και με ένα σερί 14-2 πήρε το προβάδισμα με 14-7 και το διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όπου έχοντας τη Σέμπλι Τσέσλεκ να πετυχαίνει 16 πόντους προηγούνταν με 21-14.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Κρόνος έτρεξε ένα σερί 6-2 μειώνοντας σε 23-20. Η Τσέλμπεκ συνέχισε να είναι ασταμάτητη κάτω από τις δυο ρακέτες και η Δάφνη ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Στα μέσα του δεκαλέπτου η Σίντι έκατσε στον πάγκο με τέσσερα φάουλ, η Δάφνη συνέχισε να είναι εύστοχη στην επίθεση και συγκεντρωμένη στην άμυνα έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (37-26) για να φτάσουμε στο 41-32 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η Δάφνη συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάζοντας τη διαφορά στο συν 18 (50-32) κρατώντας τον Κρόνο χωρίς πόντο για πέντε λεπτά.  Η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους ένα λεπτό πριν το τέλος (59-39) για να λήξει το δεκάλεπτο 61-41.

Με την εικόνα των δυο ομάδων το αποτέλεσμα δεν ήταν δυνατόν να αλλάξει στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 68-47 (+23). Το τελικό 79-60 σήμαινε και το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα της Δάφνης στην παρθενική της εμφάνιση στη μεγάλη κατηγορία.

Κορυφαία της αναμέτρησης η Σέλμπι Τσέσλεκ με 30 πόντους, 17 ριμπάουντ και 13 κερδισμένα φάουλ ενώ την ακολούθησε από κοντά και η έτερη ξένη της Δάφνης Κασάντρα Μπράουν με 20 πόντους. Από τις φιλοξενούμενες η Τζασμίν Γκράις πέτυχε 25 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα της ώστε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 41-32,  61-41, 79-60

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς) : Γιαννέλη, Βλάνη 3, Αλεξανδρή 7, Μανώλη 7, Παπακωνσταντίνου, Αξιοπούλου 3, Γιαμπάνη 9,Τσέσλεκ 30, Τετενέ, Μπράουν 20

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Λαγοπώδης) : Τζανετάτου 8, Αυτζή 7, Σπαθάρου 5, Γκράις 25, Σταμάτη 1, Οικονομίδου, Ξάνθου 2, Σίντυ 4, Κυριακοπούλου 8