Με τη σφραγίδα της Νικολοπούλου

Written by  Νοε 05, 2016

Έχοντας την Αγγελική Νικολοπούλου σε πολύ καλή μέρα ο Πρωτέας Βούλας πήρε τη νίκη κόντρα στην Τερψιθέα Γλυφάδας με 68-48.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δυνατές άμυνες και από τι δυο ομάδες και χρειάστηκαν κάτι λιγότερο από δυο λεπτά για να ανοίξει το σκορ η Ντεσρός για την Τερψιθέα η οποία έκανε και το 4-0. Ο Πρωτέας πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 7 και 17’’ ενώ πιέζοντας και στην επαναφορά έκλεψε τη μπάλα και ισοφάρισε σε 4-4. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκο με το προβάδισμα να εναλλάσσετε. Οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη με ένα σερί 6-0 στα τελευταία λεπτά έκαναν το 10-11 17-11 φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της διαμορφώνοντας και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πρωτέας με την Αγγελική Νικολοπούλου να κάνει πολύ καλή εμφάνιση (10 πόντοι, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα στο πρώτο ημίχρονο) πήρε μια διαφορά την οποία διατηρούσε και αύξησε στο τέλος με την Άννα Σπυριδοπούλου για να πάνε στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες με το ταμπλό να γράφει 33-25.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και σε διψήφιο αριθμό (38-27). Ο Πρωτέας πιο εύστοχος και αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση δεν απειλήθηκε περισσότερο από την Τερψιθέα η οποία έβρισκε λύσεις μόνο από τις ξένες της ενώ είχε την ατυχία να δει στο 3΄και 57’’ τη Βαλέτα να τραυματίζεται και να αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 48-38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη συνέχισαν τη δυνατή άμυνα τους κρατώντας τις αντιπάλους μόλις στους 4 πόντους για έξι λεπτά διευρύνοντας τη διαφορά ακόμα περισσότερο (59-42). Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο συν 20 (66-46) για να φτάσουμε στο τελικό 68-48.

Κορυφαία της αναμέτρησης η Αγγελική Νικολοπούλου που έκανε το double double με 15 πόντους και 11 ασίστ ενώ είχε και 4 κλεψίματα. Επιθετικά την ακολούθησαν οι Ράτζα και Σκμπα που πέτυχαν από 16 πόντους. Από την πλευρά της Τερψιθέας η Ντεσρός πέτυχε 20 και η Χάουαρντ 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 33-25, 48-38,  68-48

Πρωτέας Βούλας (Κτιστάκης): Καρλάφτη 5, Τσιχλάκη, Κορρέ, Σπυριδοπούλου 9, Κολλάτου, Ράτζα 16, Σκμπρα 16, Νικολοπούλου 15, Χατζηβασιλείου 2, Χατζηγιακουμή 4, Αναστασοπούλου 1, Δημητρακοπούλου

Τερψιθέα Γλυφάδας (Δαμαλής) : Βαλέτα 2, Ντεσρός 20, Χάουαρντ 16, Καναβάρου, Απέργη 6, Χάλβη, Σπηλιώτης 4