Δραματικό φινάλε με νικητή τον Ολυμπιακό στην παράταση

Written by  Νοε 09, 2016

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, όπως εξελίχθηκε στο τέλος, ο Ολυμπιακός κέρδισε στην παράταση την Γκουντ Έιτζελς με 85-78, κινδυνεύοντας να χάσει ένα δικό του ματς και πήρε έστω κι έτσι τη δεύτερη νίκη του στο Eurocup.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Χαμένα ριμπάουντ από πλευράς Ολυμπιακού επέτρεψαν στη Γκουντ Άτζελς να πάρει προβάδισμα (2-5), ωστόσο οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη ισορρόπησαν το παιχνίδι τρέχοντας στον αιφνιδιασμό και πέρασαν μπροστά με την Όλγα Χατζηνικολάου (6-5). Η Κόζιτσε έτρεξε ένα μικρό σερί και πήρε διαφορά τριών πόντων για να έρθουν ξανά στα ίσα οι δύο ομάδες με καλάθι και φάουλ της Στέλλας Καλτσίδου δυόμιση λεπτά πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου (17-17). Κλέψιμο της Μάλτση και καλάθι και φάουλ στον αιφνιδιασμό από τη Χατζηνικολάου έφερε μπροστά τον Ολυμπιακό με τρεις (20-17) για να λήξει το δεκάλεπτο στο 22-18.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου η Κάιζερ ανέβασε την διαφορά στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο (24-18). Ο Ολυμπιακός έπαιξε κάτω από το καλάθι, κέρδισε φάουλ και ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή των βολών με αποτέλεσμα να ανεβάζει συνεχώς τη διαφορά που έφτασε ακόμα και στο +17 με τρίποντο της Μάλτση δυο λεπτά  περίπου πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Ολυμπιακό  ο οποίος έτρεξε ένα επιμέρους 23-13 με τις Εβίνα Μάλτση και Λινέττα Κάιζερ να έχουν 12 και 15 πόντους αντίστοιχα και πήγε στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 45-31.

Η Κάιζερ συνέχισε να σκοράρει και στο δεύτερο ημίχρονο διατηρώντας τη διαφορά του Ολυμπιακού σε διψήφιο αριθμό πόντων (49-35). Έξι λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, τεχνική ποινή στη Ζωή Δημητράκου έδωσε το δικαίωμα στην Κόζιτσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα μετά από πολύ ώρα (51-42), ενώ μειώθηκε ακόμα παραπάνω με δυο εύστοχα τρίποντα της Σλοβάκικης ομάδας (51-48). Τρίποντο της Μάλτση 3:30 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου σταμάτησε το σερί των αντιπάλων. Ένα καλάθι της Χαλιβέρα και δυο βολές της Τζόνσον έκαναν το 58-48 για να λήξει το δεκάλεπτο 62-54.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους με τις Σλοβάκες να είναι εύστοχες έξω από τα 6,75 (64-60). Συνεχόμενα καλάθια των Κάιζερ και Τζόνσον διαμόρφωσαν το 69-63. 3:42 πριν το τέλος το παιχνίδι ξεκίνησε από την αρχή με την Κόζιτσε να κάνει το 69-69 και τις Σλοβάκες να περνάνε μπροστά μετά από πολύ ώρα με 71-69.  Τρεις πόντοι από τη Λυκέντρα Τζόνσον διαμόρφωσαν το 72-71 δίνοντας δραματικό χαρακτήρα στο τελευταίο λεπτό. Η Τζόνσον από τη γραμμή των βολών έκανε το 73-73. Η άμυνα βγήκε, ωστόσο, η μπάλα χάθηκε στην επίθεση και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης ξεκίνησε με 1/2 βολές από την Καλτσίδου για το 74-73. Με μεγάλο αντίπαλο την κούραση, αλλά με συγκέντρωση στην άμυνα οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έκαναν αρχικά το 76-73 με την Κάιζερ και με 4/4 βολές της Χατζηνικολάου το 80-73 γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των «ερυθρόλευκων» που έφτασαν στη νίκη με 85-78.

Κορυφαίες από πλευράς Ολυμπιακού οι Κάιζερ και Μάλτση με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ τις ακολούθησαν επιθετικά οι Χατζηνικολάου με 16, Καλτσίδου και Τζόνσον που πέτυχαν από 10 πόντους. Για τις φιλοξενούμενες Μπαχ, Άλλεν και Όμπλακ πέτυχαν 19, 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-31, 62-54, 73-73, 85-78

Ολυμπιακός (Καπογιάννη) : Σταμάτη, Χατζηνικολάου 16, Μάλτση 20, Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 10, Γιοβάνοβιτς, Μπαρτόνοβα, Κοσμά 2, Καλτσίδου 10, Δημητράκου, Κάιζερ 25

Γκούντ Έιντζελς (Γιάνκοβιτς) : Όμπλακ 16, Άλλεν 17, Ζίρκοβα 3, Ιανοσίκοβα 2, Μπαλίντοβα 2, Στελίκοβα 10, Γιουρκένοβα 7, Κουπκίκοβα 2, Μπαχ 19, Μπαμπούροβα,