Νικήτρια η Δάφνη σε μια δραματική αναμέτρηση

Written by  Νοε 27, 2016

Σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση και διαμαρτυρίες από την αρχή του η Δάφνη Αγίου Δημητρίου υπερασπίστηκε για ακόμα μια αγωνιστική την έδρα της επικρατώντας με 73-70 του Παναθλητικού Goalbet.

Με τη Ναυσικά Σταυρίδου να ξεκινάει πολύ δυνατά επιθετικά και να πετυχαίνει 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθλητικός είχε από την αρχή της αναμέτρησης το προβάδισμα και σε συνδυασμό με την αστοχία της Δάφνης (5/18 εντός παιδιάς) η πρώτη περίοδος τελείωσε 14-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις Μανώλη και Μπράουν οι γηπεδούχες μάζεψαν τη διαφορά φτάνοντας την στον πόντο (30-31) ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου το οποίο τελείωσε με το ταμπλό να γράφει 30-35.

Η Δάφνη έπαιξε με την Τσεσλεκ κάτω από το καλάθι και η διαφορά κυμαίνονταν στους 4-5 πόντους με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να διατηρεί το προβάδισμα στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου. Στα μέσα του δεκαλέπτου η Σούμπερτ έκατσε στον πάγκο με τέσσερα φάουλ έχοντας ήδη πετύχει 19 πόντους ενώ μια τεχνική ποινή στον πάγκο των φιλοξενούμενων έδωσε το δικαίωμα στη Δάφνη να μειώσει στον πόντο (46-47). Οι παίκτριες του Αντώνη Μπουμπού  πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα με  52-51 ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το άκουσμα της κόρνας.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου η Δάφνη διεύρυνε το προβάδισμα της στο συν 8 (59-51) κρατώντας ταυτόχρονα τις αντιπάλους χωρίς σκορ για δυόμιση λεπτά. Δραματικά τα τελευταία λεπτά με δυνατές μονομαχίες και από τις δυο πλευρές του γηπέδου.  Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη η Τσέσλεκ αποχώρησε με 5 φάουλ κάτι που δεν επηρέασε τη Δάφνη η οποία έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (68-56). Οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη έκαναν την αντεπίθεση τους, μείωσαν αρχικά σε 68-61 ωστόσο ο χρόνος δεν ήταν αρκετός και έτσι γράφτηκε το τελικό 73-70.

Πρώτη σκόρερ από την ομάδα της Δάφνης η Μπράουν με 19 πόντους ενώ την ακολούθησε από κοντά η Μανώλη με 17. Από τις φιλοξενούμενες η Σούμπερτ τελείωσε το παιχνίδι με 30 και η Σταυρίδου 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 30-35, 52-51, 73-70

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Βλάνη 3, Αλεξανδρή 8, Μανώλη 17, Αξιοπούλου 6, Γιαμπάνη 6, Τσέσλεκ 12,Τετενέ, Μπράουν 19

Παναθλητικός Goalbet (Καφαντάρη): Παπαβασιλείου 4, Αναστασιάδου 2, Κανταρά 3, Σύρρα, Σταυρίδου 23, Νάστου 2, Μπόικιν 6, Σούμπερτ 30