Πλήρωσε το τελευταίο δεκάλεπτο

Written by  Δεκ 01, 2016

Πραγματοποιώντας ένα πολύ κακό τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα από τον αγώνα κόντρα στην Γιακίν Ντογκού και γνώρισε την ήττα με σκορ 83-63.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα πυρκαγιάς στην πόλη Άδανα που στοίχισε τη ζωή σε 14 άτομα τα περισσότερα εκ των οποίων ήταν παιδιά.

Η Γιακίν Ντογκού μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 4-0. Ο Ολυμπιακός με τις Χατζηνικολάου και Μάλση έκανε το 6-5 πριν οι γηπεδούχες τρέξουν ένα ακόμα σερί και κάνουν το 13-5. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα ο Ολυμπιακός αντέδρασε και παίρνοντας σκορ από τις Δημητράκου, Κάιζερ και Καλτσίδου μείωσε σε 15-12. Οι δυο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ για να φτάσουμε στο 19-17 με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες κέρδισαν τις μάχες των ριμπάουντ (21 έναντι 13 στο ημίχρονο) και με ένα επιμέρους σερί στα πρώτα δυο λεπτά διεύρυναν τη διαφορά τους στο +5 κάνοντας το 27-22. Ένα τρίποντο της Εβίνας Μάλτση μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (27-25), ωστόσο, οι παίκτριες της Γιακίν Ντογκού έτρεξαν ένα ακόμα σερί, 8-0 αυτή τη φορά και έκαναν το 33-25. Σε εκείνο το σημείο και ενώ απέμεναν τρία λεπτά για τη λήξη του ημιχρόνου οι διαιτητές άρχισαν να μοιράζουν τεχνικές ποινές (σε διαφορετικές φάσεις δυο για την YDUBGD και μια για τον Ολυμπιακό) κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και με επιμέρους σκορ 7-0 μείωσε σε 36-33. Ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η πρώτη σκόρερ της Τούρκικης ομάδας διαμόρφωσε στο 41-33.

Χωρίς σκορ κύλησαν τα δυο πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει πρώτος καλάθι με τη Στέλλα Καλτσίδου, ωστόσο, οι γηπεδούχες είχαν απάντηση για κάθε πόντο των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει στους 8 πόντους και να φτάνει μάλιστα και σε διψήφιο αριθμό έξι λεπτά πριν τη λήξη (49-39). Με 2/2 τρίποντα από τις Καλτσίδου και Δημητράκου η ομάδα του Πειραιά μείωσε αρχικά σε 51-45, ενώ έφτασε να προηγηθεί με 56-57 λίγο πριν τελειώσει η περίοδος, για να γραφτεί στη συνέχεια το 58-57.

Στην τελευταία περίοδο κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες και στα πρώτα τέσσερα λεπτά είχαν μπει μόλις δυο καλάθια (61-59). Η Γιακίν Ντογκού διατηρούσε το προβάδισμα ανεβάζοντας το μάλιστα και στο +15 (76-61) δυο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να έχει σιγήσει επιθετικά για περισσότερα από πέντε λεπτά για να φτάσουμε στο τελικό 83-63 που διατηρεί την Γιακίν Ντογκού στην πρώτη θέση του ομίλου καθώς έχει 4/4.

Οι 15 πόντοι της Δημητράκου, οι 13 της Καλτσίδου, οι 12 της Τζόνσον, οι 11 της Μάλτση,  αλλά και οι 8 ασίστ της Χατζηνικολάου δεν έφτασαν στον Ολυμπιακό προκειμένου να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την Κωνσταντινούπολη και να βρεθεί στην κορυφή του ομίλου. Για τις νικήτριες οι Ρόμπινσον και Κάρσον είχαν από 16 πόντους, η Βάντερσλοτ 15 και η Τσάγκλαρ 14.

Την αναμέτρηση παρακολούθησαν από τις κερκίδες του Caferağa Sports Hall και οι Βαγγέλης Μαρινάκης και Γιώργος Λεριώτης μαζί με περίπου 25 φιλάθλους του Ολυμπιακού που ταξίδεψαν από την Ελλάδα, αλλά και από την Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-33, 58-57, 83-63

Γιάκιν Ντόγκου Ουνιβερσιτέζι (Καλαϊτσίογλου): Τσακίρ 4, Ελντεμπρίνκ 9, Ρόμπινσον 16, Χόλλινγκσγουορθ 9, Μπασαράν, Κάρσον 16, Βάντερσλοτ 15, Φιράτ, Τσαγκλάρ 14

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 3, Μάλτση 11, Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 12, Γιοβάνοβιτς, Κοσμά, Καλτσίδου 13, Δημητράκου 15, Κάιζερ 5