Νικητής ο Πρωτέας στον Άγιο Δημήτριο

Written by  Δεκ 10, 2016

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ο Πρωτέας Βούλας έφυγε νικητής από το κλειστό του Αγίου Δημητρίου επικρατώντας του Κρόνου με 74-59.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (10-10) με τις δυνατές άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Πρωτέας με ένα επιμέρους 8-16 πήρε το προβάδισμα στο δεκάλεπτο με 18-26. Πιο ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Κρόνο να μην αφήνει τον Πρωτέα να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ με πρωταγωνίστριες τις Σταμάτη και Κυριακοπούλου. Η Σκρμπα είχε ήδη 12 πόντους για τους φιλοξενούμενους στο ημίχρονο με τον Πρωτέα να υπερτερεί σε ασίστ και ριμπάουντ έχοντας 11 και 25 αντίστοιχα  και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο συν 12 (31-43).

Με αποτελεσματική άμυνα που κράτησε τις παίκτριες του Αλέκου Δάγλα χωρίς σκορ για σχεδόν πέντε λεπτά (σκόραρε η Νικολοπούλου στο 5΄20΄΄) και με ένα σερί 7-0 σε τρία λεπτά, που θα ήταν και μεγαλύτερο αν ήταν πιο προσεκτικές στην τελική προσπάθεια οι παίκτριες του Δημήτρη Λαγοπόδη, ο Κρόνος μείωσε στους πέντε πόντους κάνοντας το 38-43. Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ήταν σειρά του Πρωτέα να κρατήσει τον αντίπαλο χωρίς σκορ για έξι λεπτά και να ανεβάσει ξανά τη διαφορά για να λήξει η περίοδος με  42-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κρόνος ήθελε αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι με αποτέλεσμα να γνωρίσει ακόμα μια ήττα στο πρωτάθλημα με σκορ 59-74

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 31-43, 42-51, 59-74

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Λαγοπόδης) : Τζανετάτου, Αυτζή 9, Πετρή, Μίχου, Σταμάτη 11, Οικονομίδου 2, Γκέρκι 2, Γασπαράτου, Σίντυ 25, Κυριακοπούλου 10

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας) : Καρλάφτη, Κβεντεραβιτσιούτε 6, Σπυριδοπούλου 12, Κολλάτου 17, Ράτζα 6, Σκμπρα 17, Νικολοπούλου 12, Μυλωνάκη, Χατζηγιακουμή, Αναστασοπούλου 4