Σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού μέσα στη Νέα Σμύρνη

Written by  Ιαν 11, 2017
Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό του ξεκίνημα στο παιχνίδι και πήρε σημαντική νίκη κόντρα στον Πανιώνιο μέσα στη Νέα Σμύρνη με 69-80 και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.
Καλύτερος αμυντικά και πιο εύστοχος επιθετικά ο Παναθηναϊκός πήρε γρήγορα προβάδισμα στο σκορ με 7-1 και 10-3 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη διαφορά να φτάνει και σε διψήφιο αριθμό (5-15) στα μέσα της πρώτης περιόδου. Η διαφορά έφτασε ακόμα και το συν 16 (7-23) με την Ασπασία Καλαμπάκου να έχει 3/3 τρίποντα αλλά να φορτώνεται και με τρία φάουλ πριν ακόμα λήξει το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Πανιώνιος στα τελευταία δυο λεπτά άρχισε να βρίσκει ρυθμό, πίεσε στην άμυνα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και μείωσε σε 20-25 κάνοντας ένα σερί 10-0 πριν γραφτεί το 20-27 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Πιο ισορροπημένο το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο. ΟΙ δυο ομάδες βελτίωσαν την άμυνα τους με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα του. Στα μέσα του δεκαλέπτου και η Ιωάννα Δίελα από πλευράς φιλοξενούμενων φορτώθηκε με τρία φάουλ ενώ ένα λεπτό αργότερα η Καλαμπάκου που είχε μόλις επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο έκανε το τέταρτο της φάουλ προσθέτοντας ένα πονοκέφαλο στον Πέτρο Πρέκα. Η διαφορά έφτασε ξανά στο συν 10 για τις "πράσινες" (31-41) για να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-48.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος πλησίασε στο σκορ κάνοντας το 47-52 αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε αμέσως και ανέβασε τη διαφορά και πάλι (47-60) για να λήξει το δεκάλεπτο με 52-64. Στα τελευταία δέκα λεπτά οι φιλοξενούμενες ήθελαν να διαφυλάξουν τη διαφορά που πήραν από την αρχή της αναμέτρησης, τα κατάφεραν με την Καλαμπάκου να πυροβολεί έξω από τα 6,75 (17 πόντοι με 5/7 τρίποντα) και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα που τους διατηρεί στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος όπου ισοβαθμούν με τον Αθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-48, 52-64, 69-80

Πανιώνιος (Τσίκληρας) : Πέτερσεν 12, Χίλι 11, Τσιαδή, Μπότσαρη 4, Σταμπούρλου, Θεοδωρομανωλάκη 8, Στεφανίδου 12, Πατεράκη 17, Γρηγορίου 4, Μήτση, Θανοπούλου

Παναθηναϊκός (Πρέκας) : Κασδαγλή, Μούλη 12, Στούπα, Εζετζά-Τσινάσα, Καλαμπάκου 17, Πράπα, Σλούκα 8, Δίελα 2, Έιβερι 15, Σαπαλίδου 6, Άνταμς, Χάμπτον 20