Άλωσε τη Νέα Σμύρνη ο Παναθλητικός

Written by  Ιαν 15, 2017

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας ο Παναθλητικός ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2017 (η αναμέτρηση της προηγούμενης αγωνιστικής έχει αναβληθεί) επικρατώντας με 70-58 του Πανιωνίου μέσα στη Νέα Σμύρνη για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

Η αρχή αλλά και το τέλος του αγώνα άνηκε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης που μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη να διεκδικήσει το καλύτερο δυνατό μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Ο Πανιώνιος βρήκε το ρυθμό του αμυντικά στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε κεφάλι στο σκορ αλλά στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο ξέσπασμα του Παναθλητικού που πανηγύρισε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη που τον ανεβάζει στον βαθμολογικό πίνακα στην μεγάλη μάχη που δίνουν οι ομάδες να ξεκολλήσουν από τις ισοβαθμίες.

Οι δυνατές άμυνες, τα άστοχα σουτ (3/15 και 5/16) και τα πολλά λάθη (7-4) είχαν τον πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης το οποίο σε όλη την διάρκεια του είχα τον Παναθλητικό σε θέση οδηγού. Ο Πανιώνιος χρειάστηκε τρία λεπτά για να πετύχει το πρώτο του εντός παιδιάς καλάθι (είχε πετύχει μόνο μια ελεύθερη βολή) και να ισοφαρίσει με καλάθι και φάουλ της Πατεράκη το 4-0 με το οποίο ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενες οι οποίες με πρωταγωνίστρια επιθετικά την Σούμπερτ (9 πόντοι και 4 ριμπάουντ) διατήρησαν μέχρι το τέλος της περιόδου το προβάδισμα (11-15).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη έτρεξαν ένα μικρό σερί και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (13-23). Οι γηπεδούχες αντέδρασαν άμεσα και με δικό τος σερί 8-0 μείωσαν στο καλάθι αρχικά (21-23) και ισοφάρισαν στη συνέχεια σε 23-23. Η απάντηση της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν άμεση και η διαφορά πήγε πάλι στον συν πέντε (23-28). Ο Πανιώνιος πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στον αγώνα τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος για το 36-30 με το οποίο πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο μισό με τις δυο ομάδες να έχουν πετύχει μόλις οκτώ πόντους στα πρώτα έξι λεπτά (40-34) με πολύ άσχημα ποσοστά και για τις δυο πλευρές στα σουτ εντός παιδιάς. Το 42-41 με το οποίο τελείωσε το δεκάλεπτο έκανε τα τελευταία λεπτά δραματικά. Ο Παναθλητικός πήρε το προβάδισμα ξανά στον αγώνα μετά από πολύ ώρα (42-43) με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και με ένα επιθετικό ξέσπασμα ανέβασε τη διαφορά στο συν εννιά (50-59) για να πανηγυρίσει μια μεγάλη νίκη με 72-58.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Σούμπερτ με 30 πόντους αλλά και 14 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Για τις νικήτριες την ακολούθησε η Κυρατζή με 12 και η Σταυρίδου με 11 πόντους. Από πλευράς Πανιωνίου η Χίλι τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, η Πέτερσεν με 12 και οι Στεφανίδου και Πατεράκη πέτυχαν από 10.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 36-30, 42-41, 58-72

Πανιώνιος  (Τσίκληρας): Πέτερσεν 12, Χιλι 16, Τσιάδη 1, Μπότσαρη, Σταμπούρλου, Θεοδωρομανωλάκη 5, Στεφανίδου 10, Πατεράκη 10, Γρηγορίου 4

Παναθλητικός Goalbet (Καφαντάρη) : Παπαβασιλείου 2, Μπάλλα, Αναστασιάδου, Κανταρά 2, Σύρρα 5, Σταυρίδου 11, Νάστου , Κυρατζή 12, Σούμπερτ 30, Μποϊκιν 8, Γαιτάνη 2