Ο Πρωτέας υπέταξε τον Παναθηναϊκό σε ένα δραματικό δεύτερο ημίχρονο

Written by  Ιαν 29, 2017

Πολύ μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού πανηγύρισε ο Πρωτέας μέσα στη Βούλα με 69-65 για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μάλιστα οι γηπεδούχες αν ήταν εύστοχες στην τελευταία βολή θα είχαν πάρει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα ο οποίος είχε λήξει και αυτός με τέσσερις πόντους (80-76 θυμίζουμε στην παράταση είχε τελειώσει ο αγώνας στη λεωφόρο).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας ήδη από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (6-16). Ο Πρωτέας με ένα σερί 7-2 μείωσε σε 13,-18 μέσα σε ένα περίπου λεπτό, δεν μπόρεσε όμως να "ρίξει" περισσότερο τη διαφορά και το δεκάλεπτο έληξε με 16-24. Η δεύτερη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη με τις παίκτριες του Αλέκου Δάγλα να μειώνουν ελαφρώς και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 32-36.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Πρωτέας πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι με 41-40 τρέχοντας ένα επιμέρους 9-4 και από εκείνο το σημείο το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με το δεκάλεπτο να λήγει 50-51. Δραματικά τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό Γ. Γεννηματάς με τον Πρωτέα να είναι πιο εύστοχος στο τέλος και να πανηγυρίζει το ροζ φύλλο αγώνα με 69-65, με την ίδια μάλιστα διαφορά που είχε ηττηθεί στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 32-36, 50-51, 69-65.

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Καρλάφτη, Γουάιτ 1, Σπυριδοπούλου 6, Κολλάτου 3, Ράτζα 5, Σκμπρα 21, Νικολοπούλου 24, Χατζηγιακουμή 9, Αναστασοπούλου.

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Μούλη 8, Καλαμπάκου 2, Πράπα, Σλούκα 2, Δίελα 7, Έιβερι 3, Άνταμς 19, Χάμπτον 24