Συνέχισε με φόρα από τη Λεωφόρο ο Αθηναϊκός

Written by  Φεβ 11, 2017

Νίκη που τον διατηρεί στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πήρε ο Αθηναϊκός με 76-65 απέναντι στον Πανιώνιο στο κλειστό της Εργάνης στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Πανιώνιος από τα μέσα του δεκαλέπτου εγκλωβίστηκε στην άμυνα του Αθηναϊκού και το 11-11 έγινε στα τελευταία λεπτά 25-11 με τις φιλοξενούμενες να μην μπορούν να βρουν λύσεις.

Οι παίκτριες του Άγγελου Τσίκληρα παρόλο που πέρασαν ακόμα δυο λεπτά χωρίς καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και έτρεξαν ένα 9-0 ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους μετά από αρκετή ώρα διαμορφώνοντας το 29-20. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 35-29 και τη διαφορά στους έξι πόντους.

Με ένα σερί 14-2 στα πρώτα πέντε λεπτά της επανάληψης ο Αθηναϊκός πήρε εκ νέου τα ηνία του αγώνα με τη διαφορά να ανεβαίνει στο συν 16 (49-33). Το 55-40 με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος έδινε σαφές προβάδισμα στις γηπεδούχες στην υπόθεση νίκη. Με το χρόνο να κυλάει υπέρ του ο Αθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά που έχτισε φτάνοντας την μάλιστα και στο συν 20 (71-51). Η ομάδα του Βύρωνα πανηγύρισε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 76-65 να τη διατηρεί στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης η Ουίλιαμς με 23 πόντους ενώ από κοντά την ακολούθησαν οι Αλμπάνεζ και Δασκαλοπούλου που πέτυχαν από 16 πόντους. Από την πλευρά του Πανιωνίου οι Χίλι και Πέτερσεν πέτυχαν 20 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 35-29, 55-40, 76-65

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος) : Δασκαλοπούλου 16, Καλογήρου, Παντέλη 9, Μπαλτά 9, Κόνιαλη 3, Χόντο, Νίξινα, Ουίλιαμς 23, Αλμπάνεζ 16

Πανιώνιος (Τσίκληρας) : Πέτερσεν 10, Τσίκα, Χίλι 20, Τσιαδή 1, Μπότσαρη 7, Σταμπούρλου 2, Θεοδωρομανωλάκη 4, Στεφανίδου 3, Πατεράκη 8, Γρηγορίου 6, Τζόουνς