Πάτησε το γκάζι όποτε χρειάστηκε

Written by  Φεβ 18, 2017

Τη νίκη που τον διατηρεί στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πήρε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 59-51 στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Το παιχνίδι στο κλειστό "Π. Γιαννακόπουλος" εξελίχθηκε σε εύκολη υπόθεση για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μόνο στα πρώτα πέντε λεπτά. Το 7-6 στο 5΄05΄΄ έγινε αρχικά 18-8 και στη συνέχεια 23-10 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με τις "πράσινες" να πατάνε το πόδι στο γκάζι και να εκμεταλλεύονται ταυτόχρονα την αστοχία του Κρόνου (0/13 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο). Ο επιθετικός ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με το επιμέρους 12-9 της περιόδου οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 35-19.

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε τις δυο πλευρές άστοχες μένοντας χωρίς σκορ για τρία περίπου λεπτά. Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα 4-0 ανεβάζοντας τη διαφορά στο συν 20 (39-19) αλλά από εκείνο το σημείο σίγησε με τον Κρόνο να κάνει την αντεπίθεση του και με δικό του σερί 14-0 να ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους μετά από πολύ ώρα (39-33) και ενώ υπολείπονταν 1΄12΄΄  για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχες ξαναβρήκαν την επαφή τους με το καλάθι και με ένα 6-0 επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 45-35.

Πιο ισορροπημένα τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να μην δίνει άλλο δικαίωμα στον αντίπαλο να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφερε ο Κρόνος είναι να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα. Το τελικό 59-51 σήμαινε και το 11ο ροζ φύλλο αγώνα για τις "πράσινες" στη φετινή διοργάνωση. .

Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου και περιμένει το αποτέλεσμα της αυριανής αναμέτρησης ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Αθηναϊκό για να δει αν θα συνεχίσει να έχει "συγκάτοικο" ή αν θα αφήσει πίσω του την ομάδα του Βύρωνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 35-19, 45-35, 59-51

Παναθηναϊκός (Πρέκας) Κασαγλή, Καλαμπάκου 4, Πράπα, Σλούκα 13 (3), Δίελα 4, Έιβερι 15 (3), Χάμπτον 23

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Λαγοπόδης) Τζανετάτου 2, Αυτζή, Σπαθάρου 12, Μίκου 4, Σταμάτη 6, Οικονομίδου, Γασπαράτου 4 (1) , Σίντυ 20 (1), Κυριακοπούλου 3 (1)