Στην Α1 για πέμπτη συνεχή χρονιά ο Πρωτέας

Written by  Απρ 19, 2017

Στο κλειστό "Γ. Γεννηματάς" ο Πρωτέας Βούλας ήθελε μια νίκη για να κάνει το 3-0 στην σειρά με τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου και να πανηγυρίσει την παραμονή του στην Α1 κατηγορία κάτι που πέτυχε καθώς επικράτησε με σκορ 61-44.

Άστοχο το ξεκίνημα και για τις δυο ομάδες με τον Κρόνο να πετυχαίνει πρώτος καλάθι και να τρέχει ένα σερί 8-0 κρατώντας παράλληλα για 4μιση λεπτά τον Πρωτέα χωρίς σκορ. Οι παίκτριες του Αλέκου Δάγλα όταν βρήκα το δρόμο για το καλάθι έτρεξαν το δικό τους σερί και πέρασαν μπροστά με 12-8 αρχικά και 15-14 στη συνέχει που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις γηπεδούχες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο συν έξι (28-22).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Πρωτέας εγκλώβισε με την άμυνα του τις φιλοξενούμενες και με ένα 6-0 στα δυο πρώτα λεπτά ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (34-22). Οι γηπεδούχες διεύρυναν μάλιστα το προβάδισμα τους σε 38-22 στα μισά της περιόδου. Έπρεπε να περάσουν επτά λεπτά για να σκοράρει ο Κρόνος στην τρίτη περίοδο μειώνοντας σε 38-34 για να μπούμε στα τελευταία δέκα λεπτά με το σκορ στο 44-25 και την ομάδα της Βούλας να έχει το πάνω χέρι στην υπόθεση νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πρωτέας διατήρησε τα ηνία του αγώνα και με το τελικό 61-44 έκανε το 3-0 στη σειρά των αγώνων και πανηγύρισε την παραμονή του στην Α1 στην οποία θα αγωνιστεί για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά (από το 2013 που ανέβηκε). Χαρακτηριστικό των τελευταίων λεπτών ήταν ότι στο παρκέ και για τις δυο ομάδες ήταν οι "μικρές" κερδίζοντας το χειροκρότημα των συμπαικτριών τους και του κόσμου.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 28-22, 44-25, 61-44

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Καρλάφτη 2, Γουάιτ 17, Κήτσιου 6, Σπυριδοπούλου 5, Κολλάτου 2, Ράτζα 11, Σκμπρα 7, Νικολοπούλου 5, Μυλωνάκη, Χατζηγιακουμή 4, Αναστασοπούλου, Τσιχλάκη 2

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Λογοπόδης): Αυτζή 3, Σπάθαρου 4, Μίχου 7, Μποσγανά 2, Σταμάτη 10, Τσιμπίδη, Γκέρκι 2, Γασπαράτου 3, Σίντυ 6, Κυριακοπούλου 7