Στον τελικό του τουρνουά της Λευκάδας Μοντάνα και ΠΑΟΚ

Written by  Σεπ 24, 2017

Πολύ αμφίρροπα ματς μας επιφύλασσε η πρώτη μέρα του Διεθνούς Τουρνουά της Νίκης Λευκάδας. Στις λεπτομέρειες αναδείχθηκαν νικήτριες ομάδες η βουλγαρική Montana και ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ.

Στον πρώτο χρονικά αγώνα μεταξύ της Νίκης Λευκάδας και της Μοntana, η ομάδα μας αν και βρέθηκε πίσω με 16 πόντους στις αρχές του γ΄δεκαλέπτου με ένα εκπληκτικό come-back και κυρίως χάρη στην άμυνα ζώνης έκανε την ανατροπή ένα λεπτό πριν το τέλος. Πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η φιλοξενούμενη ομάδα με την But πέτυχε το νικητήριο καλάθι.

Νίκη Λευκάδας -Montana 54-55

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 24-34, 31-40, 54-55

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε 17, Τελίδου, 11, Whitted 10, Τσαμπούρη, Luna Castro, Αustria 12, Τσέρου 2, Κοντογεώργου 2, Αρώνη, Μπάρκα Μ.

Montana (Mihailov): Peteva 9, Dimitrova 13, Simeonova, Filipova, Makerieva 3, Sharenkapova 5, Stoicheva 3, But 18, Jelyazkova 2, Ivanova 2

Στον δεύτερο ημιτελικό ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και Πανιώνιος συμβάδιζαν σε όλο το ματς στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια μικρή διαφορά 8 πόντων στις αρχές του δ΄δεκαλέπτου. Ο Ιστορικός έκανε την αντεπίθεσή του, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ-Πανιώνιος 57-55

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Κωτούλα 5, Λύμουρα, Μαγαλιού, Στεργίου, Mallard 7, Κουλουμπή 2, Κριμίλη 7, Ταρπάγκου 4, Τράντα, Lewis 17, Καρακούλα, Albanez 15

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Τσίκα, Σπαθάρου 10, Τσιάδη 2, Σεμανιάκου, Θεοδωρομανωλάκη 8, Στεφανίδου 7, Παπαδόπουλου, Γρηγορίου, Μπόνη 10, Johnson 8, Healy 10

Κατόπιν αιτήματος του ΠΑΟΚ και συμφωνίας όλων των ομάδων την Κυριακή θα γίνει στις 11:00 πρώτα ο μεγάλος τελικός μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Montana και στις 13:15 και στη συνέχεια ο μικρός τελικός ανάμεσα σε Νίκη και Πανιώνιο.

Εκ μέρους της διοργανώτριας Περιφερειακής Ενότητας Λευκάδας το παρών έδωσε ο Αντιπεριφερειάρχης Θεόδωρος Χαλικιάς.