Ήττα στο φινάλε για τη Νίκη Λευκάδας

Written by  Νοε 28, 2018

Πολύ κοντά στη νίκη έφτασε η Νίκη Λευκάδας, στην 4η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup, χάνοντας εντός έδρας από τη Γαλατασαράι, με 69-64.

Η Νικη Λευκάδας πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στις Κυπελλούχες Ευρώπης και κόντραρε στα ίσια μια ομάδα με πολλαπλάσιο μπάτζετ από το δικό της. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης βρισκόταν πίσω στο σκορ για σχεδόν 35 λεπτά. Οι «Λευκαδίτισσες» βρέθηκαν σε εξαιρετική ημέρα σε άμυνα και επίθεση.

Κάποια αβίαστα λάθη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά στέρησαν την ευκαιρία στις παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα να πανηγυρίσουν μια ιστορική νίκη κόντρα στους κατόχους του τροπαίου.  Η Ανθή Μπαλτά λόγω ενός χτυπήματος που δέχτηκε στο πόδι αγωνίστηκε για μόλις 13 λεπτά και προφυλάχθηκε για τη συνέχεια των δύσκολων υποχρεώσεων.

Δεκάλεπτα: 20-18, 40-31, 54-55, 64-69

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας-Ζαβιτσάνος): Γουόκερ 18, Νάιτ 12 (2), Παπαμιχαήλ 10 (1), Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ε. 14 (4), Μπαλτά 6(2), Κοντογεώργου 2, Σύρρα 2

Γαλατασαράι (Γκουβέν, Γιλμάζ): Αμντί 8 (1), Αλμπέν 9 (1), Τζέφερσον 19 (1), Μακόλει 19, Τοπούζ 7 (1), Ατάς 7 (2), Γκουτσλού, Ονάρ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ:

Νίκος Δουβίτσας: «Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με την εμφάνισή μας. Πιστεύω ότι δυσκολέψαμε και στην Κωνσταντινούπολη και στην Λευκάδα την Γαλατασαράι. Κάποια λάθη στο τέλος ήταν αυτά που μας στοίχισαν. Εύχομαι καλή συνέχεια στην Γαλατασαράι»

Τζέιντ Γουόκερ: «Βγάλαμε πολλή ενέργεια, ειδικά στην άμυνα. Παίξαμε καλύτερα σε σύγκριση με τα προηγούμενα ευρωπαϊκά ματς. Πιστεύω ότι βελτιωνόμαστε και ανυπομονώ για τους επόμενους αγώνες μας»