Ούτε στη Γαλλία ήρθε η νίκη

Written by  Δεκ 12, 2018

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Γαλλία, από την Carolo με σκορ 73-68 το πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των ομίλων της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε συγκεντρωμένα και σοβαρά στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 7 πόντους και συνέχισε με αυτόν τον ρυθμό στην δεύτερη περίοδο. Η Carolo πίεσε, εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και προσπέρασε στο τέλος της τρίτης περιόδου, διατηρώντας αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο να αντιστρέψει την κατάσταση όμως δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα στο Σαρλεβίλ-Μεζιέρ. Πρώτη σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» ήταν η Άννα Σπυριδοπούλου με 15 πόντους και την ακολούθησε η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 12.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-43, 59-55, 73-68

Carolo (Γιερνό): Μπουντέρα 7, Φιλίπ 4, Χρουσκάκοβα 17, Λιούις 32 (5), Πίτερς 6, Σεβαγιόν 2, Μασά, Παζέ 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Μάζιτς 5 (1), Νικολοπούλου 5 (1), Σωτηρίου 3 (1), Σπυριδοπούλου 15 (3), Σταμολάμπρου 4, Τζόνσον 11, Κοσμά 2, Παυλοπούλου 12, Σταμάτη 9 (3), Τόμας 2.