Σε νεκρό χρόνο

Written by  Δεκ 18, 2018

Με καλάθι που δέχτηκε στο φινάλε, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 69-68 από την Αβενίδα, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Σ.Ε.Φ. και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο των ομίλων της Ευρωλίγκα χωρίς νίκη.

Ο Ολυμπιακός με όπλο του την άμυνα, αιφνιδίασε την Αβενίδα, πήρε το προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι και τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, οπότε και η πρωταθλήτρια Ισπανίας, προηγήθηκε για πρώτη φορά, με 15-12. Οι νταμπλούχες Ελλάδας απάντησαν με  ένα σερί 5-0, για να ανακτήσουν την πρωτοπορία με 17-15. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-21, όπως διαμορφώθηκε με το buzzer beater της Σταμολάμπρου.  Νέα ισοπαλία στον αγώνα, με 21-21, από το καλάθι της Σπυριδοπούλου, με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Με γρήγορο ρυθμό σε αυτή την περίοδο οι εναλλαγές του σκορ διαδέχονταν η μια την άλλη. Η Τζόνσον έδωσε προβάδισμα με τρεις στον Ολυμπιακό, στο 2:36, για να το διευρύνει η Τόμας κάνοντας το 38-33. Η Κοσμά διαμόρφωσε το 40-33, για να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 40-38.

Άστοχες οι πρώτες επιθέσεις του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Αβενίδα για να προηγηθεί με 44-40.  Χρειάστηκε να περάσουν 3:30 λεπτά για να σκοράρει η ομάδα του Πειραιά και το έκανε με την Τίβκιτς να πετυχαίνει τους πρώτους της «ερυθρόλευκους» πόντους (42-46). Με δυο διαδοχικά τρίποντα, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με οκτώ, 54-46, τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Οι δυο ομάδες μπήκαν στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα με το σκορ στο 56-52 υπέρ της Αβενίδα. Με τρίποντο η Σταμολάμπρου μείωσε σε 59-57, επτά λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και αν ήταν πιο αποτελεσματικές οι «ερυθρόλευκες», στην τελική προσπάθεια, στις επόμενες επιθέσεις τους, θα μπορούσαν και να είχαν προηγηθεί εκ νέου. Νέα ισοπαλία στον αγώνα, 59-59, με καλάθι της Τόμας, μετά από επιθετικό ριμπάουντ της Σπυριδοπούλου. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο αγώνας ήταν στο 64-64, μετά από καλάθι και φάουλ της Σπυριδοπούλου. Η Παυλοπούλου, έδωσε στον Ολυμπιακό το προβάδισμα, μετά από πολύ ώρα, με 66-64, με τα τελευταία 29 δευτερόλεπτα να γίνονται δραματικά. Νέο προβάδισμα της Αβενίδα με 67-66 και ενώ απέμεναν 18 δευτερόλεπτα. Στα 6,6 δευτερόλεπτα, η Σπυριδοπούλου σκοράρει για το 68-67. Σε νεκρό χρόνο ο Ολυμπιακός δέχτηκε το καλάθι και γνώρισε μια ακόμα ήττα με 69-68, ολοκληρώνοντας έτσι τον πρώτο γύρο χωρίς θετικό αποτέλεσμα.Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Άννα Σπυριδοπούλου που πέτυχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 40-38, 52-56, 68-59

Ολυμπιακός (Γιώργος Παντελάκης): Τόμας 6, Μάζιτς, Σταμάτη 5, Σπυριδοπούλου 16, Παυλοπούλου 6, Νικολοπουλου 5, Σωτηρίου 8, Τίκβιτς 4, Λίτσι, Τζόνσον 7, Κοσμά 2, Σταμολάμπρου 9

Αβενίδα (Λίνο Λόπεζ): Ρόμπινσον 12, Ελονού 14, Ντομίνγκεζ 2, Αρόγιο 5, Έλντεμπρικ 13, Βιλλαβέρντε 3, Πούντινα 2, Ντε Σόουζα 6, Γκιλ 7, Γκίβενς 5